Rada Miejska w Łowiczu poparła strajk kobiet. Prosi władze krajowe o niepublikowanie orzeczenia TK

Redakcja
Radna Zofia Wielemborek (Łączy Nas Łowicz) w czwartek (29 października) tego roku na sesji Rady Miejskiej w Łowiczu złożyła w wniosek w sprawie wyrażenia przez lokalny samorząd sprzeciwu dotyczącego zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce
Radna Zofia Wielemborek (Łączy Nas Łowicz) w czwartek (29 października) tego roku na sesji Rady Miejskiej w Łowiczu złożyła w wniosek w sprawie wyrażenia przez lokalny samorząd sprzeciwu dotyczącego zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce Rafał Klepczarek
Radna Zofia Wielemborek (Łączy Nas Łowicz) w czwartek (29 października) tego roku na sesji Rady Miejskiej w Łowiczu złożyła w wniosek w sprawie wyrażenia przez lokalny samorząd sprzeciwu dotyczącego zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. Po burzliwej dyskusji został on przyjętych przez większość radnych.

Rada Miejska w Łowiczu poparła strajk kobiet. Prosi władze krajowe o niepublikowanie orzeczenia TK.

Rada Miejska w Łowiczu wyraża w podjętym dziś stanowisku swoje najwyższe zaniepokojenie i sprzeciw wobec publikacji ostatniego orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.

- Protesty i niezadowolenie społeczne wywołane tym orzeczeniem prowadzą do kolejnych, silnych podziałów w naszym państwie, także w naszym mieście – czytamy w stanowisku przygotowanym przez proburmistrzowskie ugrupowanie. – W trudnym czasie pandemii, w jakim się obecnie znajdujemy, wprowadzenie tego rodzaju zmian w prawie, które nasilają niezadowolenie mieszkańców i prowokują ich aktywny udział w manifestacjach, jest nieodpowiedzialne.

W związku z tym radni ŁNŁ, w piśmie skierowanym do premiera Mateusza Morawciekiego, prezydenta Andrzeja Dudy oraz marszałków sejmu i senatu, proponują niepublikowanie tego orzeczenia przez prezesa rady ministrów, a także o poddanie tej sprawy pod głosowanie w ogólnopolskim referendum.

- Wprowadzenie, pomimo szerokiego sprzeciwu społecznego tych zmian, to działanie nieuzasadnione, dlatego też wsłuchując się w głosy naszych wyborców – mieszkańców Łowicza – wnioskujemy, jak w sentencji – kończą członkowie RM w Łowiczu.

Jacek Wiśniewski (wszedł do rady z PiS), przewodniczący RM w Łowiczu apelował do radnych o zdjęcie głosowania stanowiska z porządku obrad. Wskazywał, że rada miasta nie ma legitymacji prawnej, aby zajmować się sprawami ogólnopolskimi. Ponadto, jego zdaniem, tego typu stanowisko powinno zostać przyjęte przez aklamację (bez głosowania), czyli jednogłośnie przez radę, a w tym przypadku jest to sprawa ideologiczna i polityczna, która dzieli jej członków. Dodawał, że większość nie powinna zmuszać mniejszości do podpisania się po taką petycją.

Krzysztof Olko (Łączy Nas Łowicz) ripostował, że takie podejście do sprawy pod koniec września nie przeszkodziło Radzie Powiatu Łowickiego, mimo sprzeciwu ośmiu opozycyjnych jej członków, zawierzyć powiat „niepokalanemu sercu Maryi, królowej Polski, Matki Bożej Jasnogórskiej”.

W głosowaniu wniosek przewodniczącego Wiśniewskiego przepadł. Ostatecznie przyjęcie stanowiska RM w Łowiczu w sprawie publikacji orzeczenia TK poparło 9 radnych, 7 głosowało przeciwko, a 2 osoby wstrzymały się od głosu.

Jeszcze przed głosowaniem radni Zofia Kroc (PiS) i Dariusz Dzik (Łączy Nas Łowicz) poinformowali, że nie wezmą w nim udziału.

Co ciekawe, obie strony miały odmienne zdanie na to, jak przyjęcie stanowiska wpłynie na strajkujące łowiczanki. Radni związani z PiS obawiają się eskalacji protestu, a wnioskodawcy widzą w nim drogę do uspokojenia nastrojów społecznych w mieście nad Bzurą. Czas pokaże, która strona będzie miała rację. Kolejny marsz przeciwników zaostrzenia prawa aborcyjnego planowany jest w Łowiczu już w piątek (30 października) na Nowym Rynku.

Łowiczanie licznie poparli protesty przeciwko orzeczeniu TK oraz ograniczaniu wolności obywatelskich przez partię rządzącą. Fotorelacje z nich można obejrzeć tu, w tym miejscu oraz w tym.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Materiał oryginalny: Rada Miejska w Łowiczu poparła strajk kobiet. Prosi władze krajowe o niepublikowanie orzeczenia TK - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie