PTTK w Łowiczu szuka kwestarzy

Rafał Klepczarek
Podczas ubiegłorocznej kwesty PTTK zebrano w Łowiczu 10.261,44 zł
Podczas ubiegłorocznej kwesty PTTK zebrano w Łowiczu 10.261,44 zł Rafał Klepczarek
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu organizuje VII kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy. Zbiórka, podobnie jak w latach minionych, przeprowadzona zostanie przed bramami cmentarzy: katedralnego, ewangelicko-augsburskiego, Świętego Ducha „EMAUS” i Chrystusa Dobrego Pasterza, 1 i 2 listopada 2016 r. w godz. od 9.00 do 16.00. Kwestarze będą zmieniać się co dwie, a nie jak kiedyś, co trzy godziny. W chwili obecnej trwają przygotowania organizacyjne kwesty.

Osoby, które chciałyby włączyć się w zbiórkę i pełnić rolę kwestarza, proszone są o zgłaszanie się, najpóźniej do 24 października 2016 r. do siedziby PTTK, mieszczącej się w ratuszu miejskim we wtorki i czwartki w godzinach 13:00 – 18:00 lub telefonicznie 46 837 32 69. Po godz. 16.00 zgłoszenia przyjmowane będą każdego dnia pod numerem 693 036 111. Można także wysłać swoje dane, nr. kontaktowy i zdjęcie na maila: kwesta.lowicz@gmail.com. Wszyscy kwestarze, będą posiadać imienne identyfikatory oraz puszki z naklejką kwesty. Tradycyjnie za wrzucony datek będzie można otrzymać pamiątkową pocztówkę.

- Jednocześnie informujemy, że do 1 listopada 2016 r. zakończone zostaną prace renowacyjne przy nagrobku Marcina Szyikowskiego z początku XIX w. na cmentarzu Świętego Ducha „EMAUS” - zapowiada Jacek Rybus, jeden z organizatorów kwesty PTTK. - Koszt remontu, najstarszego na tym cmentarzu nagrobka, wyniósł 13.022,64 zł brutto. Z racji ograniczonych środków kwota remontu pokryta zostanie w dwóch ratach. Pierwsza pochodzić będzie ze środków zebranych podczas VI kwesty. Pozostała część ze środków VII kwesty.

Dotychczas dzięki wspólnym działaniom i hojności darczyńców udało się wyremontować 10 grobów:

- grobowiec Walentego Lilienheima i Marii Sienkiewicz z końca XIX wieku na cmentarzu katedralnym,

- groby Franciszka Mazowieckiego z 1907 r. na cmentarzu katedralnym (dwie płyty),

- grób Stanisława Lisickiego, doktora medycyny Fakultetu Paryskiego z 1882 r. na cmentarzu katedralnym,

- grób Maurycego Klimeckiego na cmentarzu Świętego Ducha,

- groby Rodziny Hauszyldów z 1893 r. i 1905 r. na cmentarzu Świętego Ducha

(dwie płyty),

- grób Kazimierza Szymanowskiego z 1908 r.

- grobowiec Władysława Frątczaka - Legionisty z 1919 r. na cmentarzu katedralnym.

- nagrobek Marcina Szyikowskiego z początku XIX w. na cmentarzu Świętego Ducha.

Ten fotoradar łapie tysiąc kierowców dziennie. Zobacz gdzie

Wideo

Dodaj ogłoszenie