PTTK w Łowiczu szuka kwestarzy na zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania starych nagrobków [ZDJĘCIA]

Redakcja
W ubiegłym roku w ramach zbiórki PTTK w Łowiczu zebrano ponad 19,5 tys. zł Rafał Klepczarek
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział w Łowiczu organizuje XI kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów łowickich cmentarzy. Zbiórka, podobnie jak w latach minionych, przeprowadzona zostanie przed bramami cmentarzy: katedralnego, ewangelicko-augsburskiego, Świętego Ducha „EMAUS” i Chrystusa Dobrego Pasterza. W tym roku potrwa trzy dni: od 31 października do 2 listopada w godz. 9-17. Kwestarze będą zmieniać się co dwie, a nie jak wcześniej, co trzy godziny.

Osoby, które chciałyby włączyć się w zbiórkę i zostać kwestarzem, proszone są o zgłaszanie się, najpóźniej do 28 października 2020 r. po godz. 16 pod nr. tel. 693 036 111. Można kontaktować się również przez Facebooka z Jackiem Rybusem, który jest koordynatorem kwesty PTTK w Łowiczu. Wszyscy kwestarze, będą posiadać imienne identyfikatory oraz puszki z naklejką kwesty. Tradycyjnie za wrzucony datek, będzie można otrzymać pamiątkową pocztówkę.

- Z powodu pandemii COVID-19 podjęte zostaną wszelkie możliwe środki ostrożności – zapewnia Jacek Rybus. - Kwestarze będą mieli na ustach maseczki a na rękach, rękawiczki, aby ograniczyć kontakt z darczyńcami. Na każdej z bram będzie znajdował się również płyn do dezynfekcji.

W ubiegłym roku podczas kwesty PTTK w Łowiczu zebrano ponad 19,5 tys. zł. Z pieniędzy tych odrestaurowane zostały dwa kolejne nagrobki: pułkownika Jana Mioduszewskiego, żołnierza 10 Pułku Piechoty, poległego w pierwszych dniach września 1939 roku pod Łowiczem, znajdujący się na cmentarzu katedralnym i Ferdynanda Wilhelma Eichhorna, inżyniera i budowniczego powiatu łowickiego, społecznika i członka Ochotniczej Straży Ogniowej w Łowiczu, znajdujący się na cmentarzu ewangelicko-augsburskim.

Jacek Rybus dodaje, że był to pierwszy nagrobek odnowiony na protestanckiej nekropoli w czasie dziesięcioletniej historii organizowania zbiórki PTTK.

W tym roku zakończone zostały również prace przy nagrobku artysty malarza Jana Konopackiego na cmentarzu katedralnym. Na grobowiec powróciła m.in. skradziona marmurowa tablica z imionami osób pochowanymi w grobowcu rodzinnym oraz położona warstwa ochronna, zabezpieczającej nagrobek przed warunkami atmosferycznymi.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ubiegłorocznych zbiórek na rzecz ratowania zabytkowych grobów na łowickich cmentarzach.

Przedszkola i żłobki zamknięte do 25 kwietnia?

Wideo

Materiał oryginalny: PTTK w Łowiczu szuka kwestarzy na zbiórkę pieniędzy na rzecz ratowania starych nagrobków [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie