PTTK w Łowiczu podziękowało uczestnikom kwesty na rzecz ratowania zabytkowych grobów [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze w Łowiczu podsumowało IX kwestę na rzecz ratowania zabytkowych grobów na miejscowych nekropoliach. Zbiórka datków przeprowadzona została 1 i 2 listopada, a w czwartek (15 listopada) w łowickim ratuszu spotkali się jej organizatorzy i wolontariusze.

- Dziękujemy wszystkim za włączenie się w tegoroczną zbiórkę, która okazała się rekordową ze względu na zebraną kwotę ale również na liczbę kwestarzy - mówił Adam Szymański, prezes PTTK w Łowiczu. - W tym roku zebraliśmy 16.061,85 zł, a kwestowało z nami 150 osób.

Prezes łowickiego PTTK przypomniał, że pieniądze przeznaczane zostaną na rozpoczęty już remont nagrobka Jana Konopackiego, artysty malarza związanego z Łowiczem. Znajduje się on na cmentarzu katedralnym. Przedstawiciel PTTK zaznaczył, że wszelkie prace remontowe zlecane są fachowcom, do których PTTK ma pełne zaufanie i odbywają się pod nadzorem wojewódzkiego konserwatora zabytków w Łodzi.

- To nasze wspólne dzieło i sukces – uważa Jacek Rybus, organizator zbiórki z ramienia PTTK w Łowiczu. - Możemy być z siebie dumni. Dzięki wspólnemu działaniu uratujemy kolejny zabytkowy nagrobek. Bardzo się cieszę, że w tym roku było nas tak wielu. Wasze wsparcie i zainteresowanie zbiórką, już na etapie jej organizacji, dawało mi siłę i chęci do dalszego działania - mówił na czwartkowym spotkaniu.

Wziął w nim udział burmistrz Łowicza Krzysztof Kaliński, który kwestuje z PTTK od samego początku. Włodarz miasta pogratulował organizacji akcji, przyłączając się do podziękowań kierowanych do kwestarzy.

Warto przypomnieć, że z PTTK kwestowali również radni miejscy i przedstawiciele różnych grup i organizacji. Wśród nich m.in. członkowie Stowarzyszenie Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu, Zespołu Ludowego „Masovia”, Związku Harcerstwa Polskiego Hufiec Łowicz, Klubu Turystyki Kolarskiej „Szprycha”, Koła Przewodników im. Anieli Chmielińskiej w Łowiczu, grupy Łączy nas Łowicz, grupy Łowickie pl. oraz wiele osób indywidualnych.

Szczególnego wsparcia udzielili nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im Adama Mickiewicza i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Rolniczego Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego na Blichu. Kwestę jak co roku wsparli również proboszczowie - administratorzy cmentarzy oraz Agnieszka Krajewska i pracownicy drukarni „Łowiczanka”.

Na zakończenie spotkania zrobiono pamiątkowe zdjęcie.

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Dodaj ogłoszenie