PTTK ratuje najstarszy grób na cmentarzu "Emaus" w Łowiczu

Rafał Klepczarek
Grób Marcina Szyikowskiego jest najstarszych na bratkowickiej nekropolii Rafał Klepczarek
Członkowie Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawcze w Łowiczu zlecili remont kolejnego zabytkowego grobu. Tym razem jest to najstarszy nagrobek na cmentarzu parafii pod wezwaniem Św. Ducha.

- Za pieniądze pozyskane podczas ubiegłorocznej kwesty (10.261,44 zł – przyp. red.) ratujemy obecnie miejsce wiecznego spoczynku Marcina Szyikowskiego, który został pochowany w grudniu 1831 wieku w najstarszej części łowickiej nekropolii nazywanej zwyczajowo „Emaus” – informuje Jacek Rybus, organizator zbiórki z ramienia PTTK. – Niestety, posiadane przez nas fundusze nie pozwolą na pokrycie całego kosztu remontu. Dlatego też zostanie on rozłożony na dwa etapy. Prace konserwacyjne prowadzi Piotr Owczarek z Żyrardowa.

Zabytkowy nagrobek w formie obelisku niszczał przez dziesiątki lat. Lata temu odpadła poprzeczka od metalowego krzyża. W ostatnim czasie grób 40-letniego mężczyzny prawie całkowicie zarósł bluszczem. Swoją dawną formę odzyska do 1 listopada, czyli do Święta Zmarłych.

Tego dnia wolontariusze PTTK znów pojawią się na łowickich nekropoliach, aby siódmy rok z rzędu kwestować na rzecz ratowania cmentarnych zabytków. Od 2010 roku PTTK zebrało łącznie około 60 tys. zł. Za te pieniądze uratowano od zapomnienia dziewięć grobów. Miejsce pochówku Szyikowskiego jest dziesiątym.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ubiegłorocznej kwesty PTTK.

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Dodaj ogłoszenie