Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prymas Polski w Łowiczu [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek
Prymas Polski Wojciech Polak gości w Łowiczu
Prymas Polski Wojciech Polak gości w Łowiczu Rafał Klepczarek
Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak przyjechał do Łowicza na podsumowanie Kalasantyńskiego Roku Jubileuszowego. W tym roku mija 400. lat istnienia zakonu pijarów, a także przypada nań 250. rocznica kanonizacja jego założyciela św. Józefa Kalasancjusza.

Inauguracja jubileuszu w polskiej prowincji Zakonu Kleryków Regularnych Ubogich Matki Bożej Szkół Pobożnych miała miejsce 26 listopada ubiegłego roku w pijarskiej parafii p.w. Matki Bożej Ostrobramskiej w Krakowie. Uroczystej mszy świętej przewodniczył wtedy ksiądz kardynał Zenon Grocholewski, wieloletni prefekt kongregacji ds. edukacji katolickiej.

Łowickie obchody podsumowującej pijarskie rocznice w polskiej prowincji zakonu odbywają się w niedzielę, 26 listopada. O godz. 10.30 w zespole szkół pijarskich wystawiony został spektakl przygotowany przez uczniów. Przedstawienie poświęcone było wpływowi założyciela zakonu na rozwiązywanie współczesnych problemów, które niesie ze sobą cywilizacja. O godz. 12.30 w kościele pijarskim odprawiona została msza święta, której głównym celebransem był ksiądz prymas.

Św. Józef Kalasancjusz urodził się w hiszpańskim Peralta de la Sal w 1557 roku. Cztery dekady później przy parafii św. Doroty w Rzymie otworzył pierwszą bezpłatną powszechną szkołę podstawową.

W 1617 założyciel zakonu pijarskiego przywdział habit zakonny i obłóczył pierwszych czternastu współbraci. Rok później złożył śluby zakonne. Oficjalnie Zakonu Szkół Pobożnych ustanowiony został 18 listopada 1621 roku przez papieża Grzegorza XV. Jego inicjator zmarł w 1648 roku w Rzymie. Papież Klemens XIII 16 lipca 1767 roku ogłosił go świętym, a papież Pius XII 13 sierpnia 1948 roku ustanowił pijara patronem szkół podstawowych chrześcijańskich na całym świecie.

Współcześnie pijarzy są obecni w 36 krajach w różnych zakątkach całego świata. Ich powszechna nazwa pochodzi od łacińskiego słowa „pius”, co oznacza „pobożny” . Hasłem zakonu jest „Pobożność i nauka”.

Pijarzy w Polsce prowadzą głównie działalność oświatową wśród dzieci i młodzieży. Zakonne szkoły działają w Łowiczu, Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Elblągu, Katowicach i Bolesławcu.
Ks. Marian Galas, rektor kościoła pijarów w Łowiczu spodziewał się, że w pijarskim jubileuszu w Łowiczu weźmie udział około 250 gości z całej Polski i Białorusi. Wśród nich znalazł się ojciec Józef Matras, prowincjał polskich pijarów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto