Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Protest rolników w Warszawie. Będzie paraliż centrum, choć nie ma zgody na wjazd ciągników. Oto szczegóły wielkiego strajku

Martyna Konieczek
Martyna Konieczek
Tak było podczas poprzedniego protestu rolników w Warszawie, 27 lutego 2024
Tak było podczas poprzedniego protestu rolników w Warszawie, 27 lutego 2024 Krzysztof Jedynak
6 marca, w Warszawie odbędzie się kolejny protest rolników. Organizatorzy spodziewają się ogromnej frekwencji - zapowiedziano udział nawet 150 tysięcy uczestników. Protestować będą nie tylko rolnicy, ale również górnicy, leśnicy i myśliwi. Pierwotnie rolnicy planowali zablokować miasto ciągnikami, ale nie dostali zgody służb, aby do centrum wjechały traktory. Szczegóły poniżej.

Od końca stycznia w całej Polsce trwają protesty rolników. 27 lutego w Warszawie odbył się kilkudziesięciotysięczny przemarsz pod hasłem "Marsz Gwiaździsty", który zakończył się fiaskiem rozmów rolników z rządem. Demonstranci zapowiedzieli więc, że będą kontynuować swój protest. Na środę, 6 marca, zaplanowali strajk generalny.

Nie ma zgody na wjazd traktorami

Protest zapowiedziany jest na 150 tysięcy osób. W strajku wezmą udział rolnicy, przewoźnicy, górnicy, leśnicy, branża drzewna, myśliwi oraz pszczelarze. Pierwotnie rolnicy planowali wjechać ciągnikami do miasta, jednak nie ma na to zgody - decyzję odmowną wydał stołeczny ratusz, a mimo odwołania organizatorów podtrzymał ją sąd okręgowy.

W Warszawie jest zakaz jeżdżenia traktorami. Policja będzie przestrzegać prawa - podkreślił szef MSWiA Marcin Kierwiński na antenie Radia ZET, gdzie został zapytany o to, czy policjanci wpuszczą traktory do Warszawy. Zwrócił też uwagę, że zabroniono blokady dwóch ulic - Wału Miedzeszyńskiego i Traktu Lubelskiego.

Utrudnienia w Warszawie

Pierwsze grupy protestujących pojawiły się już dziś przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Start głównego strajku zapowiedziano jednak na 6 marca. Początek o godz. 11 przed Kancelarią Premiera przy al. Ujazdowskich 1/3, a następnie demonstranci przejdą pod budynek Sejmu, gdzie będą czekać na marszałka Szymona Hołownię. Zakończenie strajku jest planowane na godzinę 15.00.

Apelujemy, żeby tego dnia [6 marca - przyp. red.] wybierać podróże komunikacją miejską. Im mniej dodatkowych pojazdów w centrum, tym mniej uciążliwe będą utrudnienia - apeluje prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Blokady wokół Warszawy

Zgody na wjazd traktorami do centrum Warszawy nie ma, ale rolnicy zamierzają dojechać do stolicy ciągnikami i zablokować trasy dojazdowe. Blokady będą m.in.:

  • w Markach - 70 ciągników ma blokować skrzyżowanie dróg DW629 i S8,
  • w okolicach Legionowa - na DK61 między Zegrzem Południowym a Michałowem-Reginowem,
  • w Morach - tam zapowiedziane jest zgromadzenie na węźle u zbiegu drogi krajowej nr 92 i drogi ekspresowej S8,
  • przed Łomiankami w miejscowości Łomna-Las - u zbiegu drogi krajowej nr 7 i drogi wojewódzkiej nr 639.

Dlaczego rolnicy protestują?

Rolnicy żądają zatrzymania niekontrolowanego napływu produktów rolno-spożywczych z Ukrainy, sprzeciwiają się polityce Unii Europejskiej związanej z tzw. Zielonym Ładem oraz postulują o poprawę opłacalności produkcji rolnej.

Również myśliwi oraz górnicy sprzeciwiają się Zielonemu Ładowi. Według górników polityka ta to m.in. przyspieszenie likwidacji kopalń. Związkowcy domagają się też co najmniej kilkunastoprocentowych podwyżek dla górników.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto