Powiat łowicki przejdzie z żółtej strefy do zielonej?

Redakcja
Powiat łowicki przejdzie z żółtej strefy do zielonej?
Powiat łowicki przejdzie z żółtej strefy do zielonej? Rafał Klepczarek
Sławomir Mucha, Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łowiczu ma nadzieję, że jeszcze w tym tygodniu powiat łowicki wyjdzie z żółtej strefy związanej z koronawirusem SARS-CoV-2, wywołującym zachorowania na COVID-19. Optymizm szefa łowickiego sanepidu bierze się z postępującego spadku liczby osób, które chorują na tę groźbą chorobę oraz z faktu, iż nie notuje się nowych przypadków tego wirusa w Łowickiem.

Powiat łowicki przejdzie z żółtej strefy do zielonej?

Dwa tygodnie temu powiat łowicki, liczący niespełna 79 tys. mieszkańców, został zakwalifikowany przez Ministerstwo Zdrowia w Warszawie do strefy czerwonej (gdyż liczba zachorowań na COID-19 wynosiła powyżej 12 na 10 tys. mieszkańców w ciągu dwóch poprzednich tygodni), a tydzień później z racji spadku liczby zakażeń Łowickie weszło do strefy żółtej (wskaźnik zachorować oscylował między 6 a 12 zakażeniami na 10 tys. mieszkańców).

- Z moich wyliczeń wynika, że obecnie ten wskaźnik wynosi 3,4 na 10 tys. mieszkańców, a więc przy zachowaniu obecnej tendencji powinniśmy wejść do strefy zielonej – uważa Sławomir Mucha, który dodaje, że to MZ, a nie on podejmuje decyzję w tej sprawie.

We wtorek (8 września), podobnie, jak dzień wcześniej w Łowickiem nie zanotowano żadnego nowego przypadku COVID-19. Do tej pory w tej części województwa łódzkiego zachorowało 259 osób, z których wyzdrowiało już 229. Obecnie choruje więc 30 osób. 16 jest natomiast objętych nadzorem epidemiologicznym, a 70 znajduje się w kwarantannie.

W powiecie łowickim, jak do tej pory zanotowano pięć ognisk groźnego wirusa. Pojawił się on w firmie „Bracia Urbanek” w Łowiczu (77 przypadków), Urzędzie Gminy w Domaniewicach (33 zakażonych), łowickiej firmie PartnersPol (15 przypadków dodatnich), restauracji Nowa Pracownia w Łowiczu (13 chorych) oraz na weselu, które para młoda z powiatu zgierskiego zorganizowała w domu weselnym Dwór Soplicowo w Woli Gosławskiej (gm. Bielawy). Podczas imprezy COVID-19 zaraziło się 10 mieszkańców m. in. powiatu łowickiego i zgierskiego. Mieszkaniec tego ostatniego zmarł na koronowirusa. Drugą i na szczęście ostatnią ofiarą tej choroby był mieszkaniec powiatu łowickiego.

Dyrektor Mucha apeluje do mieszkańców o zachowanie dystansu społecznego, dezynfekcję rąk oraz zasłanianie ust i nosa w miejscach, gdzie znajduje się większa liczba osób.

- Proszę także, aby zostać w domu, jeśli czujemy się źle i mamy objawy grypopodobne – dodaje szef łowickiego sanepidu. – Dotyczy to także naszych dzieci. Jeśli podejrzewamy, że mogą mieć koronowirusa, czy grypę – powinny zostać w domu, a my winniśmy skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Polacy boją się biedy

Wideo

Materiał oryginalny: Powiat łowicki przejdzie z żółtej strefy do zielonej? - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie