Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 100 lat temu katolicy odzyskali kaplicę św. Karola Boromeusza w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Ponad 100 lat temu katolicy odzyskali kaplicę św. Karola Boromeusza w Łowiczu
Ponad 100 lat temu katolicy odzyskali kaplicę św. Karola Boromeusza w Łowiczu Rafał Klepczarek
Ponad 100 lat temu w październiku 1917 roku kaplica św. Karola Boromeusza, będąca perłą Muzeum w Łowiczu, została oddana katolikom przez Niemców okupujących miasto nad Bzurą w czasie I wojny światowej. Wcześniej w 1886 roku władze carskie zamieniały rzymsko-katolicką kaplicę na cerkiew prawosławną. Ponownej konsekracji popularnej sali barokowej dokonał ks. Jan Niemira, proboszcz parafii Św. Ducha w Łowiczu, będący jednym z najbardziej prominentnych duchownych tego czasu w pelikanim grodzie.

Muzeum w Łowiczu jest jednym z miejsc, które w mieście nad Bzurą najchętniej odwiedzane jest przez turystów. Mieści się ono w gmachu dawnego seminarium duchownego dla księży misjonarzy. Jego początki sięgają roku 1689.

Wtedy to rozpoczęła się budowa seminarium, którego fundatorem był arcybiskup gnieźnieński Michał Radziejowski (1645 – 1705). Szkoła misyjnych kapłanów została erygowana w 1700 roku, choć prace architektoniczne trwały jeszcze przez trzy dekady.

Okazały zespół budynków na planie czworokąta funkcje klasztoru i uczelni pełnił do 1820, gdy seminarium przeniesiono do stolicy. Budynek przejęli pijarzy, którzy uruchomili tam szkołę.
Muzeum w Łowiczu jest jednym z miejsc, które w mieście nad Bzurą najchętniej odwiedzane jest przez turystów. Mieści się ono w gmachu dawnego seminarium duchownego dla księży misjonarzy. Jego początki sięgają roku 1689.

W swojej późniejszej historii obecna siedziba Muzeum w Łowiczu pełniła różne funkcje. Była więzieniem dla powstańców polskich, cerkwią prawosławną oraz szkołą, w której uczył się słynny malarz Józef Chełmoński oraz nie mniej znany architekt Stanisław Noakowski.

W czasie II wojny światowej zabytkowy gmach został zniszczony przez Niemców poza skrzydłem południowym, w którym znajduje się kaplica św. Boromeusza z barokowymi freskami królewskiego malarza Michała Anioła Palloniego (1637 – 1712).

Na początku lat 50. XX wieku odbudowano trzy skrzydła gmachu pomisjonarskiego i zaadaptowano je na cele muzealne. W 2002 roku zrekonstruowano piwnice wschodniego skrzydła. Mieści się tam lokal gastronomiczny z dyskoteką.

Poniżej przedstawiamy zdjęcia i ilustracje tego niezwykle ciekawego architektonicznie zabytku. Fot. Rafał Klepczarek, Muzeum w Łowiczu, Fotopolska.eu.

Ponad 100 lat temu katolicy odzyskali kaplicę św. Karola Boromeusza w Łowiczu

Ponad 100 lat temu katolicy odzyskali kaplicę św. Karola Bor...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto