Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Połączenie obsługiwane przez PKS Wieluń utraci rządową dopłatę, bo jest rentowne

Redakcja
Fot. Zbigniew Rybczyński
36 linii autobusowych z rządową dopłatą uruchomi samorząd województwa łódzkiego w 2020 r. Nie ma wśród nich połączenia Wieluń-Zdzierczyzna-Wieluń, które okazało się rentowne i straci dofinansowanie. Jedną z nowości będzie kurs Pajęczno-Strzelce Wielkie-Radomsko.

36 linii autobusowych z rządową dopłatą uruchomi samorząd województwa łódzkiego w 2020 r. Większość to kontynuacje kursów, które są realizowane od września br. Wśród ośmiu nowych znajduje się linia Pajęczno-Strzelce Wielkie-Radomsko (przez Wolę Wiewiecką), o którą zabiegał wójt gminy Strzelce Wlk. Marek Jednak. Rozkład tego kursu zamieściliśmy w galerii zdjęć.

Dofinansowanie z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych utraci połączenie Wieluń-Zdzierczyzna-Wieluń. Okazało się, że ponaddwugodzinny kurs przez gminy Wieluń, Biała, Sokolniki, Lututów, Czarnożyły, przynosi zyski, a to oznacza, że nie może być dotowany. Jego operatorem jest PKS Wieluń.

W sumie w powiatach wieluńskim, pajęczańskim i wieruszowskim w 2020 r. będzie siedem połączeń marszałkowskich dotowanych z funduszu pekaesowego. Oto ich wykaz:

Sieradz – Lututów – Wieruszów
Sieradz – Burzenin – Złoczew (przez Konopnicę)
Wieluń – Strugi – Wieluń
Wieluń – Pajęczno – Osjaków
Wieruszów – Lututów – Wieluń
Działoszyn – Wieluń – Sieradz
Pajęczno - Strzelce Wielkie - Radomsko

Długość wszystkich 36 linii komunikacyjnych uruchomionych na wniosek marszałka województwa w 2020 r. wyniesie 1937 km. Autobusy zatrzymają się na 1357 przystankach w 115 gminach (na ogólną liczbę 177 gmin w Łódzkiem). Prognozowana kwota rekompensaty za te przewozy wynosi 7 mln 270 tys. zł, z czego ponad 3 mln 600 tys. zł pochodzi z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. Wojewoda Tobiasz Bocheński przekazał symboliczny czek marszałkowi Grzegorz Schreiberowi na konferencji prasowej w Aleksandrowie Łódzkim.

– Na 96 nowych linii w przyszłym roku, 36 stanowią linie wnioskowane przez pana marszałka. Ze wszystkich środków zakontraktowanych w ramach programu walki z wykluczeniem komunikacyjnym, aż 65 proc. jest konsumowanych przez samorząd województwa łódzkiego – wyliczał na konferencji wojewoda.

Ustawa mająca na celu likwidację białych plam komunikacyjnych została uchwalona przez Sejm w tym roku. Pierwsze deficytowe połączenia objęte rządowymi dopłatami uruchomiono z początkiem września. Samorząd woj. łódzkiego uruchomił 29 nowych linii o łącznej długości 1615 km. Ich operatorzy w okresie od 1 września do 30 listopada sprzedali ponad 68 tys. biletów, w tym blisko 3 tys. biletów miesięcznych.

- Kiedy tylko pojawiła się taka możliwość, natychmiast rozpoczęliśmy rozmowy z panem wojewodą i już od września uruchomiliśmy nowe przewozy. Od 2020 roku dokładamy osiem kolejnych. To jest program dla mieszkańców regionu oraz wynik rozmów i konsultacji z nimi – podkreśla marszałek Grzegorz Schreiber.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielun.naszemiasto.pl Nasze Miasto