Płatne parkowanie w centrum Łowicza przeszło do historii

Redakcja
Burmistrzowi Krzysztofowi Kalińskiemu nie udało się przekonać większości radnych, aby nie likwidowali strefy płatnego parkowania
Burmistrzowi Krzysztofowi Kalińskiemu nie udało się przekonać większości radnych, aby nie likwidowali strefy płatnego parkowania Rafał Klepczarek
Udostępnij:
Od 1 stycznia 2020 roku strefa płatnego parkowania w Łowiczu należy już do historii. Na początku listopada Rada Miejska w Łowiczu mimo sprzeciwu burmistrza Krzysztofa Kalińskiego podjęła decyzję o jej likwidacji. Do części niebawem dawnej już płatnej strefy parkowania wróci usunięte w 2013 roku oznakowanie zakazujące postoju powyżej 40 minut w dni robocze w godz. 9-17.

Pracownicy Zakładu Utrzymania Miasta w Łowiczu 31 grudnia zasłonili znaki informujące o płatnym parkowaniu na obu łowickich rynkach i łączącej jej ulicy Zduńskiej. Zewnętrza firma obsługująca strefę niebawem zdemontuje też dziesięć ustawionych tam parkometrów.

Wniosek w sprawie likwidacji płatnego parkowania złożył radny Tadeusz Żaczek (Łowickie.pl.). Radni z tej opcji politycznej oraz ich partnerzy z PiS przekonywali, że strefa płatnego parkowania nie ma racji bytu na Starym Rynku, Nowym Rynki i łączącej je ul. Zduńskiej, gdyż handel odpływa z centrum miasta do marketów i galerii handlowych, które dysponują darmowymi parkingami, a sama SPP nie przynosi zysków.

Pro-burmistrzowscy członkowie RM w Łowiczu wskazywali zaś na to, że likwidacja z początkiem nowego roku płatnego parkowania w centrum miasta wprowadzi komunikacyjny chaos. W strefie jest 240 miejsc parkingowych, które zajmą swoimi autami pracownicy sklepów, aptek i działających tam banków.

Czas pokaże, jak to będzie wyglądało w praktyce. Na razie wiadomo, że w styczniu na Nowy Rynek i ulicę Zduńską wrócą znaki zakazujące postoju powyżej 40 minut w godz. 9-17. Ograniczenie postoju ma obowiązywać w dni robocze. Nie zostanie nim objęty Stary Rynek, który jest jednym z największych parkingów w mieście.

O przywrócenie dawnej regulacji wnioskował Tadeusz Żaczek. Na wniosek handlowców z ul. 3 Maja radny chce także, aby tego typu regulacja przepisów ruchu drogowego objęła też fragment tej ulicy od Starego Rynku do ul. Tkaczew.

Burmistrz Kaliński wniosek radnego przekazał do rozpatrzenia komisji ds. organizacji ruchu przy staroście łowickim Marcinie Kosiorku. Pozytywnie odniosła się ona do tego pomysłu. Na początku stycznia Powiatowy Zarząd Dróg i Transportu w Łowiczu przekaże w tej sprawie pismo do ratusza.

Władze Łowicza zastanawiają, w jaki sposób policja będzie skutecznie egzekwowała ograniczony czasem zakaz postoju w centrum miasta. Grzegorz Radzikowski, powiatowy komendant policji w Łowiczu zajmie się tym zagadnieniem, gdy nowa regulacja ruchu stanie się faktem i ustawione zostaną stosowane znaki.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Dodaj ogłoszenie