Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pamiątka historii, ale jakiej?

Rafał Klepczarek
Ślady po kulach widać gołym okiem, ale kiedy powstały?
Ślady po kulach widać gołym okiem, ale kiedy powstały? Rafał Klepczarek
Władze Łowicza chcą jeszcze w tym roku zabezpieczyć pamiątkę historii miasta, jaką są ślady po kulach na frontowej elewacji kamienicy przy ul. Mostowej 7. Zdaniem burmistrza Krzysztofa Kalińskiego oraz wedle oficjalnej legendy są to ślady walk z wojny obronnej 1939 roku. Czy, aby na pewno?

Katarzyna Starecka, szefowa skierniewickiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi wydała zgodę na to, aby Zakład Gospodarki Mieszkaniowej uwiecznił pod płytą pleksi ślady walk sprzed 75. lat. Kierowany przez nią urząd nie posiada jednak informacji związanych z postaniem tych śladów.
- Są to na pewno ślady po kulach, ale nie mamy wiedzy, czy postały one w 1939 roku, czy też 1945 podczas walk odwrotowych między Wehrmachtem i Armią Czerwoną – informuje konserwatorka zabytków.
Także Marek Wojtylak, znany fascynat lokalnej historii, mówi wprost, że nie posiada wiedzy na ten temat. – Nie spotkałem się z żadnym dokumentem, czy też relacją ustną związaną z powstaniem tych przestrzelin – mówi Marek Wojtylak, który kieruj łowickim oddziałem Archiwum Państwowego w Warszawie.
Tymczasem pamiątka historii ma zostać okraszona informacją, iż powstała we wrześniu 1939 roku. Burmistrz Krzysztof Kaliński , który z wykształcenia jest historykiem, twierdzi, że ludzie, z którymi rozmawiał na temat śladów po pociskach, wskazywali na ich genezę z roku 1939.
Należy więc mieć tylko nadzieję, że nie będzie to kolejna atrakcja turystyczna podobna do tablicy na Starym Rynku. Wielu turystów fotografuje informację na miejskiej kamienicy podającą, że „w tym domu ” zatrzymał się sam Napoleon Bonaparte. A to nieprawda, bo wielki cesarz Francuzów dwukrotnie gościł w parterowym budynku należącym do podkomorzego gostyńskiego, który niegdyś stał na miejscu obecnej budowli.
Tak na marginesie całej sprawy, to dziwi, że żaden z gospodarzy miasta w latach 40. XX wieku, 50., czy też późniejszych nie doprowadził do porządku elewacji budynku w centrum miasta.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto