Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ozdrowieńcy! Oddawajcie osocze, aby pomóc tym, którzy ciężko przechodzą COVID-19

ESA
archiwum
Potrzebne osocze od osób, które wyzdrowiały po przechorowaniu COVID-19 lub przebyły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2! O mobilizację do ozdrowieńców apeluje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu, ponieważ zapotrzebowanie w naszym regionie jest ogromne.

Osocze od ozdrowieńców, które jest pobierane w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu niemalże natychmiast przekazywane jest dla pacjentów. Krwiodawstwo jednego dnia pobiera płyn, a ten po przebadaniu następnego dnia trafia do osób potrzebujących.

Na osocze od ozdrowieńców jest ogromne zapotrzebowanie. Staramy się realizować zapotrzebowania szpitali. Natomiast jesteśmy już chyba na granicy. Mamy tego osocza bardzo mało, mimo tego, że liczba dawców, ozdrowieńców nam się zwiększa, ale niestety zwiększa się też liczba osób potrzebujących tego osocza. O ile miesiąc temu byliśmy w stanie wspomóc osoczem ośrodki leżące poza Kaliszem, duże ośrodki kliniczne, o tyle teraz nie mamy już prawie osocza dla naszych pacjentów

– mówi Małgorzata Tarnawska, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu.

Od marca w kaliskim centrum krwiodawstwa osocze oddało 128 osób. Wiele z nich chęć oddania płynu zgłosiła sama, ale są też takie, które zdecydowały się na ten ruch po telefonie z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Trzeba przyznać, że ozdrowieńcy wykazują się dużym zaangażowaniem i chęcią pomocy innym.

Jeden ozdrowieniec może pomóc nawet trzem osobom!

Jednorazowo pobiera się 600 ml osocza. Taką porcję od jednego dawcy można podzielić na 2 lub 3 mniejsze. To oznacza, że jeden dawca może pomóc dwóm, a nawet trzem pacjentom.

Żeby ozdrowieniec mógł oddawać osocze musi mieć odpowiedni poziom przeciwciał, jeżeli ten poziom wynosi 500 i wyżej wówczas taka osoba może 3 razy w odstępach tygodniowych oddawać osocze. Natomiast jeśli to miano jest niższe i wynosi 300 czy 200 to my to osocze oczywiście wykorzystamy, ale wtedy pacjent musi otrzymać np. 2 jednostki takiego osocza, żeby otrzymał odpowiednią dawkę przeciwciał

– wyjaśnia Małgorzata Tarnawska.

Osocze zazwyczaj podawane jest osobom, które są w ciężkim stanie, ale również tym, którzy niekoniecznie znajdują się pod respiratorem. Bardzo ważne jest, aby zostało podane w odpowiednim momencie, aby nie czekać, aż stan się pogorszy.

Regionalnce Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kaliszu prosi o kontakt osoby, które:

- Spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741)

- Przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem do aplikacji gabinet.gov.pl) zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej: 28 dni od zakończenia objawów; 18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;

- Są w wieku 18-65 lat,

- W przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

Kontaktować należy się pod numerem telefonu: RCKiK w Kaliszu – tel.: 62 76 79 419

W czasie rozmowy telefonicznej dokonana zostanie wstępna ocena braku przeciwwskazań do oddania osocza i ustalony zostanie najdogodniejszy termin i miejsce jego pobrania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kalisz.naszemiasto.pl Nasze Miasto