Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Oświatowa degradacja Łowicza

Rafał Klepczarek
Popularna "Mazowiecka" już od dłuższego czasu próbuje zbyć główny budynek dydaktyczny
Popularna "Mazowiecka" już od dłuższego czasu próbuje zbyć główny budynek dydaktyczny Rafał Klepczarek
Oświatowa degradacja Łowicza. Studenci Mazowieckiej Wyższej Szkoły Humanistyczno-Pedagogicznej w Łowiczu obawiają się, że nie będą mogli ukończyć rozpoczętych studiów.

Popularna "Mazowiecka" zbywa budynki. Na sprzedaż wystawiony jest także zbudowany w 2001 roku główny budynek dydaktyczny przy ulicy Henryka Sienkiewicza. W tym roku największa łowicka uczelnia wyższa, która w latach świetności miała kilka tysięcy studentów, nie prowadziła naboru na pierwszy rok studiów.
Obecnie w MWSHP na ostatnich rocznikach pedagogiki i filologii polskiej uczy się 95 studentów. Rok temu szkoła próbowała bez większego powodzenia edukacyjnie zaistnieć w stolicy. - Uczelnia się likwiduje i proponuje nam przejście do szkoły w Płocku, a wielu z nas obawia się nie tylko różnic programowych, ale także tego, że będzie musiała zaczynać wszystko od początku - mówi studentka pedagogiki.
Jej zdesperowane koleżanki z II i III roku poprosiły o pomoc burmistrza Krzysztofa Kalińskiego. Jako obserwator wziął on udział w spotkaniu studentów z kadrą pedagogiczną i Mikołajem Balcerakiem, dyrektorem zarządzającym MWSHP.
- Uznałem ich racje i mam nadzieję, że będą mogli dokończyć studia w Łowiczu - mówi burmistrz Kaliński.
- Zapadła wstępna decyzja, że tak właśnie się stanie - powiedział nam w piątek, 3 października, dyrektor Mikołaj Balcerak. - Trudno mi jednak powiedzieć, co stanie się ze szkołą w okresie późniejszym.
Jeszcze kilka lat temu Łowicz był prężnie rozwijającym się ośrodkiem akademickim. Dziś mało kto pamięta, że w mieście działała Wyższa Szkoła Marketingu i Zarządzania. W ubiegłym roku z Łowicza wyprowadziła swój oddział zamiejscowy Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.
Dogorywająca "Mazowiecka" to jednak nie koniec oświatowej degradacji miasta. Zespół Kolegiów Nauczycielskich w Łowiczu nie prowadzi naboru, gdyż jest wygaszany.
- Obecnie na ostatnich rocznikach anglistyki i germanistyki mamy 27 słuchaczy - informuje Katarzyna Krakowian-Płoszka, która od 1 października szefuje placówce oświatowej, podległej pod Urząd Marszałkowski w Łodzi.
Jedyną uczelnią wyższą, która na początku października zainaugurowała w Łowiczu nowy rok akademicki, jest szkoła kapłanów. Na pierwszym roku Wyższego Seminarium Duchownego uczy się siedmiu alumnów. W całym seminarium jest 27 kleryków. Jest ono najmniejszą tego typu diecezjalną placówką w Polsce. Na inauguracji pojawili się najważniejsi w kraju kościelni hierarchowie z prymasem Polski arcybiskupem Wojciechem Polakiem i nuncjuszem papieskim arcybiskupem Celestino Migliore.
Dla żądnych wiedzy osób świeckich pozostaje więc tylko Uniwersytet Trzeciego Wieku w Łowiczu, który obecnie zrzesza blisko 180 słuchaczy.- Zdobywamy tu wiedzę, której nie osiągnęliśmy w szkole, a o której zawsze marzyliśmy - mówi jego szefowa Bożena Wójt.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto