Początki Osiedla Marii Konopnickiej w Łowiczu
Łowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa w pierwszej połowie lat 80. XX wieku rozpoczęła działalność inwestycyjną za torami kolejowymi linii Warszawa – Poznań. W ten sposób w rejonie ulic: Bolimowska i Warszawska powstało osiedle, które pierwotnie nazwano Zatorzem, a obecnie jej patronem jest Maria Konopnicka, polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu.
Zatorze powstało we wschodniej części Łowicza. Dzielnica ta do dziś ma charakter przejazdowo-peryferyjny. ŁSM w latach 1983-1985 wybudowała tam 10 budynków z 360 mieszkaniami o średniej powierzchni użytkowej około 54,5 metra kwadratowego. Inwestycja ŁSM sprawiła, że rejonem ul. Bolimowskiej zainteresowały się mniejsze spółdzielnie mieszkaniowe, które budowały tam swoje budynki.
Skąd nazwa "Zatorze"?
- Nazwa Zatorza brała się stąd, iż dzielnica ta leżała za dworcem kolejowym Łowicz Główny, patrząc od centrum miasta, a następnie za torami i „wiecznie” zamkniętym przejazdem kolejowym na obecnej ul. 3 Maja. Kolejowe rogatki zostały w zamknięte już na zawsze, gdyż przejazd zastąpiony został przez wiadukt drogowy - mówi Mariusz Siewiera, prezes Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej.
Dziesięciu blokom ŁSM oraz biegnącej w pobliżu ulicy nadano imię słynnej nowelistki Marii Konopnickiej, której syn mieszkał w pobliskiej Arkadii. Obecnie mieszka w nich niespełna 690 osób.
Osiedle Marii Konopnickiej w Łowiczu istnieje już 40 lat. Ja...
Targi Mieszkań w Expo Kraków
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?