Jan Matejko, Leon Wyczółkowski, Jacek Malczewski oraz Piotr Michałowski – to między innymi ich prace będzie można zobaczyć na łowickiej wystawie. Będą to obrazy, rysunki, akwarele oraz grafiki autorstwa najważniejszych polskich artystów tworzących na przełomie XIX i XX wieku.
- Uzupełniają je przykłady europejskiego malarstwa i grafiki z XVII i XVIII w. Ważną część ekspozycji stanowią również liczne wyroby rzemiosła artystycznego – głównie porcelany z najsłynniejszych manufaktur w Miśni, Wiedniu, Berlinie oraz szkła ze śląskich i czeskich wytwórni - mówi Marianna Mońka z Muzeum w Łowiczu.
Początki kolekcji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego sięgają 1932 roku. Wtedy to ksiądz kanonik Jan Władziński przekazał lubelskiej uczelni swój zbiór pamiątek historycznych. W dużej mierze kolekcja uległa zniszczeniu podczas drugiej wojny światowej. Po wojnie zbiór powiększył się dzięki inicjatywie księdza rektora Józefa Iwanickiego, który zwrócił się do biskupów diecezjalnych o przekazanie z podlegającym im muzeów dzieł sakralnych do uczelnianego zbioru. Obecnie kolekcja muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego liczy sobie ponad dwa tysiące eksponatów. Te pokazywane w Muzeum w Łowiczu to zaledwie niewielka jego część, ale i tak mimo wszystko warta zobaczenia. Wystawę „KULminacje” organizowaną we współpracy z Łódzkim Domem Kultury można oglądać do 31 maja
Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?