Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w Łowiczu [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Mieszkańcy Łowicza w niedzielę (3 marca) licznie wzięli udział w siódmej edycji ogólnopolskiego biegu Tropem Wilczym, upamiętniającego żołnierzy wyklętych. Organizatorem biegu w pelikanim grodzie było Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. Wśród nich znaleźli się m. in. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu, która to placówka oświatowa stawia nacisk na wychowanie młodzieży w duchu patriotyzmu.

- Zawodnicy rywalizowali na dwóch dystansach: 1963 metrów oraz 5,6 kilometra - informuje Iwona Więsek z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Łowiczu. - Długość pierwszego biegu symbolicznie upamiętnia rok 1963, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty. Był nim Józef Franczak ps. „Lalek” z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego „Uskoka”. Ostatni członek ruchu oporu został zastrzelony 21 października 1963 roku podczas obławy w powiecie świdnickim.

W dystansie na 1963 m, w rywalizacji pań jako pierwsza przekroczyła metę Julia Szymkowicz (7:55 min), druga była Joanna Radosz (8:10), a trzecia Agnieszka Misiak (8:42). Wśród panów najszybszy był Michał Sobczak (6:59), drugi na metę dotarł Paweł Szurek (7:08), jako trzeci dobiegł Bartłomiej Mitek (7:13).

W biegu na 5,6 km najszybszą kobietą była Sylwia Ambroziak (25:33 min), za nią jako druga dobiegła na metę Magdalena Czułek (26:13), a trzecia była Julia Szymkowicz (26:57). W rywalizacji panów zwyciężył Jakub Szram (20:28), drugi był Tomasz Kolos (21:34), a trzeci Zbigniew Ambroziak (21:37).

W tej edycji biegu nagrodzono również najstarszego uczestnika, którym była radna miejska Zofia Wielemborek, zaś najmłodszą uczestniczką w dystansie na 5,6 km okazała się 12 letnia Julia Bladowska. Puchar z rąk starosty łowickiego Marcina Kosiorka otrzymał również zawodnik Bartłomiej Zając, który biegł pchając przed sobą wózek wraz z dzieckiem.

Tegoroczna łowicka edycja biegu została objęta patronatem honorowym przez marszałka województwa łódzkiego Grzegorza Schreibera.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to polskie święto państwowe, obchodzone corocznie 1 marca, poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski, tocząc walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.

Przed niedzielnym biegiem w piątek (1 marca) burmistrz Krzysztof Kaliński i przewodniczący Rady Miejskiej w Łowiczu Henryk Zasępa oddali hołd zapomnianym przez historię bohaterom, składając kwiaty pod poświęconymi im tablicami na budynku dawnego więzienia NKWD-UB w Łowiczu.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto