Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w naszym regionie

Łukasz Saptura
Łukasz Saptura
Centrum Kultury i Sztuki w Skierniewicach w ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje dwudniowy Festiwal Patriotyczny. Na program składają się wystawy oraz wykłady. Natomiast w kilku miastach naszego regionu organizowany jest Bieg Tropem Wilczym.

Skierniewicka odsłona obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie się we wtorek 1 marca koncertem dla szkół. W kinoteatrze Polonez wystąpi raper Tadek Firma Solo. Pod tym artystycznym pseudonimem ukrywa się Tadeusz Polkowski, który w swoich tekstach upamiętnia żołnierzy wyklętych. Bohaterami jego utworów są między innymi rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna „Inka” czy generał August Emil Fieldorf.
Popołudniu, o godzinie 18, mieszkańcy będą mogli wziąć udział w nabożeństwie w Kościele Garnizonowym.
Drugi dzień Festiwalu Patriotycznego w Skierniewicach rozpocznie się od otwarcia wystawy „Czas Niezłomnych” w kinoteatrze Polonez. Ekspozycja pochodzi ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej. Przybliżona zostanie także postać Leszka Żelechowskiego, „Żołnierza Wyklętego” z okręgu skierniewickiego, o którym opowie Jacek Stępowski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Skierniewic.
Godzinę później w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku dr Tomasz Toborek z łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej wygłosi wykład „Żołnierze Wyklęci – kim byli i o co walczyli”. Natomiast o godzinie 13:30 zostanie pokazany film „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego. Wstęp na seans jest bezpłatny.
Skierniewickiemu Festiwalowi Patriotycznemu towarzyszą dwie wystawy plenerowe. Ekspozycja przed Centrum Kultury i Sztuki opowiada o działalności Witolda Pileckiego, który w 1940 rok dał się uwięzić w obozie koncentracyjnym Auschwitz, gdzie tworzył siatkę konspiracyjną. Drugą wystawę „Żołnierze Wyklęci. Podziemie niepodległościowe 1944-1963”, przygotowaną przez Biuro Edukacji Narodowej, będzie można oglądać na Rynku Miejskim.

Po raz dziesiąty pobiegną „Tropem Wilczym”

Jednym z elementów obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych jest jego sportowa odsłona – „Bieg Tropem Wilczym” na dwóch dystansach. Krótszy, na 1963 metrów nawiązuje do daty, w której zginął ostatni „Żołnierz Wyklęty”, Józef Franczak, pseudonim „Lalek”. Dłuższy, to pięciokilometrowa trasa.
W niedzielę 6 marca wydarzenie będzie organizowane w Rawie Mazowieckiej, Łowiczu oraz Bolimowie. W pierwszym z wymiennych miasta bieg rozpocznie się o godzinie 12 spod hali Ośrodka Sportu i Rekreacji „Tatar”. W Łowiczu meta i start zostaną zlokalizowane przy ulicy Starorzecze. O godzinie 11 wystartują uczestnicy biegnący na dystansie 1963 metrów, pół godziny później rozpocznie się pięciokilometrowy bieg. W Bolimowie wydarzenie odbędzie się po raz piąty. Bieg rozpocznie się o godzinie 12 w miejscowości Joachimów-Mogiły przy pomniku Powstańców Styczniowych. Tam też zawodnicy zakończą bieg.
Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych po raz pierwszy był obchodzony w 2011 roku. Inicjatorem był prezydent Lech Kaczyński. Sejm przyjął uchwałę już po śmierci polskiego prezydenta, 3 lutego 2011 roku. Powodem wybrała właśnie 1 marca jako dzień obchodów były wydarzenia z 1951 roku. Wtedy w mokotowskim więzieniu doszło do egzekucji przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, na czele z Łukaszem Cieplińskim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodzkie.naszemiasto.pl Nasze Miasto