Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowy Sącz. Pracownicy ZUS żądają podwyżek

Alicja Fałek
archiwum Polskapresse
Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu jest jednym z największych pracodawców w regionie. Zatrudnia około 850 osób. Działające przy nim związki zawodowe właśnie rozpoczęły kolejną walkę o podwyżki dla pracowników. Podwyżek nie było od 2009 roku, a średnia pensja pracownika merytorycznego wynosi od 2,5 do 2,7 tys. zł brutto miesięcznie. Pracownicy są przeciążeni nowymi zadaniami i czują się lekceważeni przez pracodawcę

- Od pięciu lat pracownicy otrzymują nowe zadania do realizacji, a nie otrzymują należnych im podwyżek - mówi Stanisław Szabla, przewodniczący Komisji Oddziałowej Związku Zawodowego Pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Nowym Sączu. - Są przeciążeni. Od kilku lat piszemy o tym do prezesa ZUS, Ministerstwa Pracy, premier i nic się nie zmienia - dodaje.

Dlatego związkowcy w całej Polsce postanowili poprosić o pomoc lokalnych parlamentarzystów. Akcję rozpoczęto od sądeckiego oddziału ZUS. Do posłów i senatorów trafił właśnie list otwarty prezentujący sytuację pracowników ZUS.

Zamrożone pensje

Jak przekonuje Stanisław Szabla podwyżki zostały zamrożone ustawą budżetową. Tymczasem od 2009 roku pracownicy ZUS-u walczą o wzrost wynagrodzeń, który rekompensowałby im wzrost kosztów utrzymania. W sądeckim oddziale i zamiejscowych inspektoratach pracuje około 850 osób. Zarobki pracowników merytorycznych wynoszą od 2,5 do 2,7 tys. zł brutto miesięcznie.

- Ciągle dokładane są nowe zadania do realizacji bez rozeznania możliwości na ich wykonanie, bez jakiegokolwiek wsparcia materialnego pracownika wykonującego te czynności, co powoduje atmosferę frustracji i niezadowolenia - przekonuje Szabla.

Przewodniczący dodaje, że część pracowników z długim stażem wypaliła się zawodowo, uciekają teraz na zwolnienia lekarskie. Przyczyną ma być stres oraz poczucie zagrożenia. Bo niska płaca ogranicza także dostęp do edukacji i ochrony zdrowia dzieci pracowników ZUS.

- Społeczeństwo nie patrzy przychylnie na nasz zakład pracy. Ma na to wpływ także odchodzenie od bezpośredniego kontaktu z klientem - wskazuje szef sądeckiego związku zawodowego. - Dlatego powinni się zająć przede wszystkim sprawną obsługą klienta, skoro wizją ZUS jest "osiągnięcie statusu innowacyjnej instytucji zaufania społecznego".

Załatwią po cichu?

Związkowcy weszli w spór zbiorowy z pracodawcą. Przeprowadzili dwie manifestacje pod budynkiem centrali ZUS w Warszawie. Demonstranci spalili kukłę prezesa zakładu, a na mur z logo ZUS poleciały jaja. O swoich problemach pisali także do premier Ewy Kopacz. Jednak wszystkie te działania nie przyniosły oczekiwanych podwyżek.

Anna Mieczkowska, rzeczniczka Oddziału ZUS w Nowym Sączu, nie chce komentować listu sądeckich związkowców. Zaznacza, że temat jest ogólnopolski i odsyła do głównego rzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

- Wszelkie kwestie pracownicze kierownictwo ZUS omawia i stara się rozwiązywać ze związkami zawodowymi na wewnętrznym forum, nie zaś w ramach zewnętrznych dyskusji - kwituje krótko temat Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy ZUS.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto