Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe logo w ludowym kolorze. Powiat łowicki opracował system komunikacji wizualnej

Zuzanna Gawałkiewicz
Starostwo Powiatowe w Łowiczu / mat. prasowe
W rok 2023 powiat łowicki wchodzi z nowym logo barwy chabrowej widnej. Nowa identyfikacja wizualna zarówno powiatu jak i regionu łowickiego to efekt wielomiesięcznych prac, rozmów i poszukiwań grafików z Leniva° Studio.

Premiera nowego logo powiatu łowickiego miała miejsce 20 grudnia.

– Rebrandig to była rzecz bardzo potrzebna w naszym powiecie, gdyż my jako znaczka logotypowego używaliśmy do tej pory herbu, a to nie jest wskazane, gdyż herb służy do zupełnie innych celów – mówił na oficjalnej prezentacji nowego systemu identyfikacji wizualnej starosta łowicki Marcin Kosiorek. – Chcieliśmy pokazać w tym znaku graficznym to, co obecnie i mieszkańcy, i przyjezdni najbardziej kojarzą z powiatem łowickim, z ziemią łowicką.
Wyniki są oczywiste i ja także nie miałem wątpliwości, że nasz powiat w świadomości ludzi zaczyna się w końcu XVIII wieku, kiedy zaczyna funkcjonować coś, co dziś moglibyśmy nazwać folklorem łowickim.

Logo jak z klocków

Efektem wielomiesięcznych prac nad nowym brandingiem prowadzonych przez warszawskie Leniva° Studio przy współpracy z łowickim starostwem, Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej pod kierownictwem Jacka Wiśniewskiego oraz z twórczynią ludową Anną Staniszewską jest spójny system modułowych elementów wizualnych inspirowanych łowicką wycinanką, pozwalający na stworzenie 40 spójnych i wywodzących się ze wspólnego rdzenia znaków graficznych oraz paleta barw, których nazwy zostały zaczerpnięte z gwarowych określeń kolorów i jako takie są unikalnym świadectwem niematerialnego dziedzictwa kulturowego regionu.

– Firma w pracach nad nowym logo szukała tego, co było prawdziwe i żywe w świadomości – mówił Marcin Kosiorek. – Udało się sięgnąć do tych najgłębszych pokładów świadomości ludzi i to zamknięto w tym znaku, w tej czcionce i tych kolorach, przede wszystkim. Te kolory też są odkryciem. One są autentyczne, wynikały z użycia naturalnych barwników na łowickiej wsi. Wszystko było konsultowane i z twórcami ludowymi, i osobami, które znają się na folklorze. Jestem przekonany, że oddajemy w Państwa ręce produkt najwyższej jakości.

Urząd chabrowy widny

Branding został podzielony na dwie spójne, jednak różne od siebie części – powiat łowicki oraz Łowickie. Podstawowym kolorem powiatu jest barwa chabrowa widna. W działaniach promocyjnych stosowana będzie pełna łowicka paleta, przy czym głównym kolorem Łowickiego, rozumianego jako region jest barwa ponsowa (odcień pomarańczu).

- Barwa chabrowa widna jest to cała paleta lakmusów, chabrów, nazwa oczywiście pochodzi od kwiatów, która była stosowana w wielu aspektach życia Łowiczaków – tłumaczył Jan Mońka z Leniva° Studio. - Po pierwsze mamy bardzo oryginalne chabrowe chaty malowane na zewnątrz. Jest to także kolor sakralny, maryjny. To też jeden z kolorów, którymi identyfikowali się prymasowie na ziemi łowickiej, występuje we wnętrzu kościoła w Złakowie. Do tego ma pewien taki sznyt samorządowy, gdyż różne elementy koloru chabrowego przewijają się przez herby gmin powiatu oraz miasta Łowicz. Dlatego chcieliśmy rozdzielić komunikację urzędową od komunikacji promocyjnej. Do komunikacji na linii samorząd – mieszkaniec i samorząd – inne samorządy mamy właśnie tę nieco sformalizowaną barwę chabrową widną.

- Kompleksowy system, oprócz logotypu, obejmuje również materiały biurowe, promocyjne, a także komunikację w mediach społecznościowych. Branding będzie w najbliższych miesiącach konsekwentnie wdrażany do codziennego użytku - podaje łowickie starostwo.

Nowe logo w ludowym kolorze. Powiat łowicki opracował system...

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto