Na przyszły rok przypada setna rocznica śmierci Romualda Oczykowskiego. Będzie się działo

Redakcja
Uczestnicy środowego spotkania w ŁOK Adam Bombrych
W ośrodku kultury z inicjatywy członków Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Łowiczu odbyło się spotkanie dotyczące planowanych na przyszły rok obchodów 100. rocznicy śmierci i 175. rocznicy urodzin przedwojennego badacza historii pelikaniego grodu Romualda Oczykowskiego (ur. 26 sierpnia 1845 r. w Szczawinie Borowym - zm. 20 listopada 1920 r. w Łowiczu).

- Romuald Oczykowski to jeden z wybitnych łowickich działaczy społecznych przełomu XIX i pocz. XX wieku, nazywany „Ojcem miasta” - przypomina tę nietuzinkową postać Zdzisław Kryściak z PTTK w Łowiczu. - Był kolekcjonerem, literatem, autorem pierwszego przewodnika "Przechadzka po Łowiczu". W 1908 r. współorganizował powstanie łowickiego oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego. Działał w Ochotniczej Straży Ogniowej, ruchu teatralnym, wspierał szpital św. Tadeusza i łowickie bernardynki. Jego praca literacka była doceniana m.in. przez Karola Estreichera, Zygmunta Glogera, Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Rozmowy prowadzone w środę (19 listopada) w Łowickim Ośrodku Kultury dotyczyły organizacji w 2020 roku uroczystości rocznicowych, mających na celu przybliżenie postaci Romualda Oczykowskiego społeczności miasta nad Bzurą.

- Spotkanie zaowocowało wieloma ciekawymi pomysłami m.in. konkursów wiedzy dla klas ósmych szkół podstawowych, fotograficznego, literackiego, plastycznego - dodaje Kryściak. - Planowane są wydania publikacji książkowych autorstwa Oczykowskiego w tym kolejnej edycji „Przechadzki po Łowiczu”, zarówno w formie książki jak i e-booka, oraz opracowania o charakterze biograficznym.

Na przyszły rok planowane są imprezy krajoznawcze, m.in. spacer szlakiem Romualda Oczykowskiego i rajd rowerowy do miejsca jego urodzenia. Zrodził się również pomysł koncertu organowego organizowanego w kościele sióstr bernardynek oraz występu z konkursem strojów z przełomu XIX i XX wieku połączonego z „potańcówką”.

Zwieńczeniem przyszłorocznych obchodów ma być msza święta, która 20 listopada może zostać odprawiona w kościele sióstr bernardynek, którym Oczykowski był szczególnie bliski.

Swoje pomysły i plany przedstawili na środowym spotkaniu przedstawiciele: Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Łowickiego Ośrodka Kultury, miejskiej i powiatowej biblioteki publicznej, Muzeum Guzików oraz uniwersytet trzeciego wieku.

- Liczymy na włączenie się w obchody innych grup społecznych i jesteśmy otwarci na kolejne pomysły - mówi Kryściak.

Już wiadomo. Jest regionalizacja obostrzeń

Wideo

Dodaj ogłoszenie