Muzeum w Łowiczu z powodu pandemii odwołuje promocję wzornika wycinanek

Redakcja
Muzeum w Łowiczu z powodu pandemii odwołuje sobotnią promocję wzornika wycinanek
Muzeum w Łowiczu z powodu pandemii odwołuje sobotnią promocję wzornika wycinanek Rafał Klepczarek
Muzeum w Łowiczu z powodu zaostrzającej się sytuacji epidemiologicznej w kraju odwołało planowaną na sobotę (24 października) promocję wydawnictwa „Wzornik wycinanek łowickich” oraz podsumowanie projektu „Wycinanka łowicka – animacja, integracja, kreacja”.

Muzeum w Łowiczu z powodu pandemii odwołuje sobotnią promocję wzornika wycinanek.

- Osoby zainteresowane otrzymaniem publikacji mogą zgłaszać się do gmachu głównego muzeum od soboty 24 października (godz. 10-15) – informuje Marianna Mońka z powiatowej placówki muzealnej w Łowiczu.

Muzeum w Łowiczu posiada największe w kraju zbiory księżackich wycinanek. Warto zaznaczyć, że ludowa wycinanka łowicka jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych na świecie elementów polskiego folkloru.

W związku z tym muzeum opracowało i wydało ciekawą publikację, dzięki której będzie można poznać historię księżackiej wycinanki, a co najważniejsze samemu stworzyć dzieło sztuki ludowej. Wzornik zawiera szablony wszystkich typów tradycyjnych wycinanek: koder, gwiozd i tasiemek pochodzących z bogatych zbiorów Muzeum w Łowiczu oraz wycinankowe karty pocztowe zaprojektowane przez współczesne wycinankarki Henrykę Lus, Helenę Miazek, Marię Stachnal i Danutę Wojdę.

Wydawnictwo może być niezwykle pomocnym narzędziem do prowadzenia zajęć dotyczących edukacji regionalnej i artystycznej. Publikacja została wydana w polsko-angielskiej wersji językowej.

Wydanie wzornika jest jednym z działań prowadzonych przez powiatową placówkę muzealną w ramach projektu „Wycinanka łowicka – animacja, integracja, kreacja”, który otrzymał dofinansowanie ze funduszy Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Obok wydawnictwa w ramach projektu w tym roku realizowane były także prelekcje i warsztaty dla seniorów, dzieci i młodzieży, w tym dla osób ze środowisk zagrożonych wykluczeniem społecznym i dla osób z niepełnosprawnościami oraz akcja pt. „Wycinanka na święta dla seniora”.

Podatek od psa

Wideo

Materiał oryginalny: Muzeum w Łowiczu z powodu pandemii odwołuje promocję wzornika wycinanek - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie