Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Milion za szczepienia. Dwie lubuskie gminy z finansowymi nagrodami

Magdalena Marszałek
Magdalena Marszałek
Dwie lubuskie gminy z nagrodami w rządowym konkursie zachęcającym do szczepień przeciw koronawirusowi.
Dwie lubuskie gminy z nagrodami w rządowym konkursie zachęcającym do szczepień przeciw koronawirusowi. Pexels
Po milionie złotych - tyle dostaną dwa samorządy z województwa lubuskiego w ramach rządowego konkursu mającego na celu zachęcanie do szczepień przeciw koronawirusowi. Finansowe nagrody trafią do gmin Słubice i Łęknica, które mogą poszczycić się najwyższym odsetkiem zaszczepionych mieszkańców.

Najbardziej odporna gmina

Znane są już oficjalne wyniki rządowego konkursu szczepionkowego, w którym udział brały samorządy w całym kraju. Został on rozstrzygnięty w czterech kategoriach - małe, średnie i duże gminy. W pierwszej kategorii pod uwagę brane były gminy poniżej trzydziestu tysięcy mieszkańców. Dla zwycięzców, czyli gmin z najwyższym odsetkiem zaszczepionych osób była nagroda - milion złotych. Prawo do niej przysługiwało jednak wyłącznie samorządom z poziomem wyszczepienia powyżej pięćdziesięciu procent.

Lubuskie gminy z wygraną

W województwie lubuskim nagroda trafi do gminy Łęknica, która zajęła pierwsze miejsce w regionie zielonogórskim. To dzięki temu, że zaszczepiło się tam 57,5 procent mieszkańców.

Oczywiście bardzo się cieszę z wysokiego stopnia zaszczepienia mieszkańców naszej gminy. To jest bardzo dobry wynik, który okazał się być najlepszym wynikiem w gminach do 30 tysięcy mieszkańców w dawnym województwie lubuskim. Mam nadzieje, że przełoży się to na jak najmniejsza zachorowalność mieszkańców Łęknicy na koronawirusa - mówi burmistrz Piotr Kuliniak.

Tymczasem w regionie gorzowskim niemal od początku prowadziła gmina Słubice, która utrzymała swoją pozycję aż do końca.

Pierwsze miejsce w konkursie zawdzięczamy temu, że zaszczepiło się u nas 57 procent mieszkańców. Dziękuję wszystkim tym, którzy rozumieli, że szczepienia to najlepsza broń w walce z pandemią koronawirusa - mówi burmistrz Mariusz Olejniczak.

Sukces przyniosło tam jednak nie tylko wyraźne zaangażowanie samych mieszkańców, ale i samorządu, który aktywnie uczestniczył w organizacji całego procesu szczepień.

To jest nasz wspólny sukces, bo gdy tylko szczepienia stały się powszechnie dostępne, robiliśmy co w naszej mocy, żeby zapewnić mieszkańcom jak najlepszy dostęp do nich. To właśnie w Słubicach, przy Urzędzie Miejskim, stanął w czerwcu pierwszy w województwie lubuskim Mobilny Punkt Szczepień, a we wrześniu, w Kunowicach, Rybocicach, Świecku i Golicach, zorganizowaliśmy pikniki prozdrowotne połączone ze szczepieniami - dodaje Mariusz Olejniczak.

Przeczytaj także: Coraz więcej zakażeń, więc szpital w Gorzowie ogranicza wizyty u pacjentów. Ale chorym można zostawić paczkę

Słubicom przypadła też nagroda w konkursie “Rosnąca Odporność”, który premiuje gminy z najwyższym wzrostem poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 roku. W tym przypadku do gminnej kasy trafi jeszcze dodatkowe 250 tysięcy złotych.

Zwycięskie gminy, które aktywnie promują szczepienia, nagrody mogą przeznaczyć na działania związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa.

WIDEO: Oddziały covidowe zapełniają się "błyskawicznie". Zdecydowana większość pacjentów jest niezaszczepiona

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorzowwielkopolski.naszemiasto.pl Nasze Miasto