Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mikołów: Zwracajcie uwagę na seniorów i bezdomnych. Jest zimno, więc łatwo o tragedię [FOTO]

Bartosz Wojsa
Policja w Mikołowie: każdy może uratować czyjeś życie
Policja w Mikołowie: każdy może uratować czyjeś życie Facebook; Urząd Miasta Mikołów
Policja w Mikołowie: każdy może uratować czyjeś życie. Policjanci i strażnicy miejscy, także ci z powiatu mikołowskiego, proszą o czujność wszystkich mieszkańców. Niskie temperatury są szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych, które nie mają schronienia przed zimnem.

Policja w Mikołowie: każdy może uratować czyjeś życie

W ramach akcji „Zima” policjanci we wszystkich miastach woj. śląskiego, także ci z pow. mikołowskiego, prowadzą więcej kontroli pustostanów. Wszystko po to, by chronić osoby bezdomne, które nie mają gdzie ukryć się przed niskimi temperaturami. Proszą mieszkańców o to, by zwracali uwagę na takie osoby i reagowali, gdy coś ich zaniepokoi.

Temperatura groźna także dla seniorów
Policjanci zwracają uwagę na to, że niskie temperatury są zagrożeniem nie tylko dla osób bezdomnych, ale też seniorów i osób samotnych. Mróz może być również groźny dla osób nietrzeźwych. Właśnie dlatego w okresie zimowych policjanci większą uwagę poświęcają kontroli miejsc, w których przebywają osoby bezdomne.

– Pustostany, działkowe altanki i klatki schodowe to miejsca, które najczęściej odwiedzają mundurowi – mówią policjanci z katowickiej komendy policji. Policjanci apelują do mieszkańców o pomoc. Szczególnie w tym czasie bezcenne są bowiem informacje przekazane przez przypadkowych przechodniów, sąsiadów czy znajomych. – Każdego, kto ma informacje o osobach pozostających w warunkach zagrażających ich życiu i zdrowiu prosimy o kontakt z wyspecjalizowanymi instytucjami lub policją – mówi mł. asp. Klaudia Kempa z mikołowskiej komendy policji.

Możemy pomóc i ocalić komuś życie
Policjanci przygotowali kilka porad dla mieszkańców, którzy spotkają na swojej drodze wyziębione osoby. Warto pamiętać, że obniżenie temperatury ciała do 25 stopni Celsjusza może prowadzić nawet do śmierci.

Jak trzeba postępować? Przede wszystkim należy upewnić się, że miejsce, w którym jesteśmy jest bezpiecznie. Później założyć rękawiczki i sprawdzić, czy poszkodowany jest przytomny i czy oddycha. Następnie zawiadamiamy policję lub pogotowie - możemy to zrobić, dzwoniąc pod nr 112. Zabezpieczamy osobę przed dalszym wychłodzeniem, a gdy jest ona przytomna - możemy podać jej do picia gorący napój. Uszkodzenia skóry można zabezpieczyć suchym opatrunkiem.

Jeśli osoba jest nieprzytomna, ale oddycha, ułóż ją w pozycji bezpieczniej i stale kontroluj oddech. Jeśli dojdzie do zatrzymania oddechu i krążenia, przystąp do resuscytacji. W żadnym przypadku nie wolno pocierać stóp i rąk poszkodowanego, bo możemy spowodować dodatkowe uszkodzenia skóry, nie możemy zostawić go samego, ani gwałtownie nim poruszać - może to doprowadzić do szybkiego przemieszczenia się schłodzonej krwi w kierunku serca.

Sygnały dotyczące osób bezdomnych przyjmowane są także pod numerem straży miejskiej w Mikołowie - 32 226 02 91 oraz pod nr alarmowym - 986.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na mikolow.naszemiasto.pl Nasze Miasto