Mieszkańcy znów zablokują ruch tirów na drodze krajowej nr 70 w Łowiczu

Redakcja
Piotr Tarczyński zachęca mieszkańców do wzięcia udziało w piątkowej blokadzie. - Nawet półgodzinna obecność będzie miała znaczenie - uważa łowiczanin
Piotr Tarczyński zachęca mieszkańców do wzięcia udziało w piątkowej blokadzie. - Nawet półgodzinna obecność będzie miała znaczenie - uważa łowiczanin Rafał Klepczarek
Udostępnij:
Piotr Tarczyński w imieniu mieszkańców Zatorza informuje o kolejnej blokadzie drogi krajowej nr 70 w Łowiczu. Ruch tirów na ul. Bolimowskiej zostanie zablokowany w piątek (7 lutego) przez 2,5 godziny.

Mieszkańcy Zatorza w godz. 14-16.30 będą z przerwami spacerować po przejściu dla pieszych na wysokości sklepu spożywczego Gama. Łowiczanie, chcąc usunąć z miasta ruchu tranzytowy tirów, domagają się budowy wschodniej obwodnicy miasta.

Zatorzanie skarżą się na zanieczyszczenie powietrza szkodliwymi dla zdrowia substancjami i wysoki poziom hałasu emitowanego przez ruch samochodowy w strefie przylegającej do drogi krajowej nr 70.

- Mamy już sprawozdanie z badań poziomu hałasu na ul. Bolimowskiej - informuje Piotr Tarczyński, lider komitetu mieszkańców Zatorza. - Wyniki mówią o tym, że w każdej dobie badań zarejestrowano przekroczenie poziomu dopuszczalnego w porze dziennej oraz przekroczenie poziomu dopuszczalnego w porze nocnej. Badania potwierdziły więc oficjalnie, to co wiemy i wielokrotnie sygnalizowaliśmy, że obecna sytuacja jest zagrożeniem dla mieszkańców.

Przypomnijmy, że średnio w ciągu doby ul. Bolimowską przejeżdża 10,5 tys. aut, z których 60 proc. to ciężarówki. Poziom hałasu przekracza dopuszczalne normy: w nocy o prawie 10 decybeli (norma 56 dB; odnotowano blisko 66 dB), a w dzień do 6 decybeli (norma 61 dB; stwierdzono 67 dB).

Piotr Tarczyński uważa, że zeszłoroczne blokady DK nr 70 spowodowały, że zarówno Ministerstwo Infrastruktury jak i Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zadeklarowały chęć rozwiązania problemu, z którym na co dzień borykają się mieszkańcy wschodniej dzielnicy Łowicza.

- Niestety, w tych odpowiedziach nie ma informacji, kiedy Łowicz znajdzie się na liście obiecanych nowych obwodnic - ubolewa Tarczyński. - Zareagowali również politycy. Na interpelacje poselskie w sprawie naszej obwodnicy odpowiedź ministerstwa też była – mówiąc dyplomatycznie – bardzo ogólna. Słyszymy również, że obwodnica została zgłoszona do projektu tegorocznego budżetu państwa. Będziemy się więc dalej domagać przyspieszenia działań w sprawie budowy nowej drogi, bo każdy kolejny miesiąc to dodatkowe ryzyko dla naszego zdrowia.

Zbiórka protestujących planowana jest na godz. 14 w pobliżu nowego ronda na ul. Bolimowskiej.

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Dodaj ogłoszenie