Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Górek naciskają na radnych

rk
Rafał Klepczarek
Część mieszkańców dzielnicy Górki jest rozgoryczona postawą władz Łowicza. Mimo że w marcu większość uczestników konsultacji społecznych opowiedziała się przeciwko przeznaczeniu na cele kościelne miejskich gruntów na styku ul. Miodowej i Łęczyckiej, ratusz nie robi nic, aby zadośćuczynić woli mieszkańców.
-

Zgodnie z wolą mieszkańców wystąpiliśmy w czerwcu do Urzędu Miejskiego w Łowiczu z wnioskiem o przystąpienie do zmiany planu przestrzennego zagospodarowania miasta - informuje Krzysztof Janicki, szef samorządu osiedlowego na Górkach.

- Odpisano nam, że potrzebne są dodatkowe analizy oraz że mamy przedstawić stanowisko, dotyczące celu, na jaki mają zostać przeznaczone miejskie grunty. To dość dziwne, gdyż sprecyzowano to podczas marcowych konsultacji społecznych oraz podczas związanych z nimi dyskusji - dodaje mieszkaniec os. Górki.


Władze kościelne diecezji łowickiej chciały utworzyć na os. Górki ośrodek duszpasterski, który byłby centrum nowej jednostki administracyjnej, wydzielonej z obecnej parafii pw. św. Ducha. W marcu 565 z prawie 1,9 tys. uprawnionych do głosowania górczan wzięło udział w konsultacjach społecznych. Większość uznała, że nie chce tam kolejnego w mieście kościoła. 
Mieszkańcy Górek podczas konsultacji byli pytani, czy są za zmianą w planie przestrzennym zagospodarowania miasta w obrębie ewidencyjnym Górki, polegającej na zmianie przeznaczenia terenów w obszarze ul. Miodowej i Łęczyckiej z terenów zabudowy usługowej kultu religijnego na cele zabudowy usługowej i innej użyteczności publicznej. "Tak" wybrało 390 ankietowanych, "nie" - 171, a pozostali oddali głosy nieważne.


Większość mieszkańców tej części Łowicza widzi na miejskich gruntach kompleks, składający się z przedszkola, świetlicy środowiskowej oraz miniparku. Wyniki dzielnicowego plebiscytu są co prawda ważne, ale niewiążące dla Rady Miejskiej w Łowiczu. Jej szef Henryk Zasępa nie śpieszy się z wprowadzeniem tego tematu pod obrady rady.

- Czekamy na kolejne wnioski do ewentualnej zmiany planu zagospodarowania - twierdzi przewodniczący Zasępa. - Sądzę, że tym tematem zajmiemy się jeszcze w tym roku.


Co dalej z kościelnymi planami utworzenia nowej parafii, składającej się z os. Górki i kilku podłowickich wiosek? - Temat został zatrzymany i na razie nie ma mowy o żadnej nowej parafii - twierdzi osoba, związana z Kurią Diecezjalną Łowicką.


Mogą o tym świadczyć ostatnie zmiany personalne, dokonane przez ks. Andrzeja F. Dziubę, ordynariusza diecezji łowickiej. Swego czasu do tworzenia nowej parafii na Górkach desygnował on ks. Marka Kanię, wikariusza łowickiej parafii pw. św. Ducha.
Ten na początku lipca został proboszczem parafii św. Rocha w Boczkach pod Łowiczem. Co prawda na jego miejsce przeniesiono do Łowicza ks. Witolda Panka, ale dotychczasowemu wikariuszowi sochaczewskiej parafii pw. św. Wawrzyńca nie wyznaczono takiego zadania jak ks. Kani.


Kościół oraz mieszkańcy Górek czekają więc na decyzję władz Łowicza, dotyczącą przyszłości gruntów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto