Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miasto bez wojska, ludzie bez pracy. Straci ją 20 z 30 jej pracowników cywilnych i żołnierzy

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Do końca wakacji 20 z 30 osób, które są zatrudnione w łowickiej jednostce Wojska Polskiego, straci pracę. Wojskowy skład logistyczny, który działał w Łowiczu od lat 50 ubiegłego wieku zostanie zlikwidowany z dniem 31 sierpnia.

W łowickiej jednostce wojskowej jeszcze dwa lata temu pracowało ok. 80 osób. Ministerstwo Obrony Narodowej podjęło jednak decyzję o redukcji etatów w I Bazie Materiałowo-Technicznej w Toruniu, pod którą podlegała jednostka WP w Łowiczu.

Płk Eryk Hoffmann, dowódca I BMT podjął decyzję o likwidacji oddziału warty cywilnej w Łowiczu. W 2011 roku pracę straciło większość z 21 wartowników. Pozostali zatrudnili się w firmie ochroniarskiej, która wygrała przetarg na zabezpieczenie wojskowego składu, który mieści się między ulicami: Jana Pawła II, Broniewskiego, Sikorskiego oraz ośrodkiem sportu.

Już w ubiegłym roku mówiło się o tym, że jednostka wojskowa w Łowiczu, w której zostało 30 pracowników (w większości mieszkańców Łowicza i okolic) może zostać rozformowana. Wcześniej spotkało to jej jednostkę zwierzchnią. Toruńska baza, decyzją MON, zniknęła z wojskowej mapy Polski z końcem grudnia 2011 roku.

Od stycznia łowicki skład wojskowy, który podlega pod armijną logistykę, stał się częścią Jednostki Wojskowej 4228 w Krakowie. Nie trzeba było długo czekać na kolejne ruchy kadrowe. Pułkownik Krzysztof Krużycki, dowódca krakowskiej jednostki WP w maju powiadomił Powiatowy Urząd Pracy, że z powodu rozformowania placówki w Łowiczu pracę straci 23 jej cywilnych pracowników. Zwolnienia miały objąć trzy osoby zajmujące stanowiska kierownicze, 7 pracowników administracji i 13 robotników.

- Ostatecznie udało nam się znaleźć pracę w innych jednostkach trzem z osób przewidzianych do zwolnienia - informuje major Andrzej Staniaszek, dowódca
likwidowanego składu WP w Łowiczu. - Pozostali otrzymali wymówienia w maju, które obowiązują od 1 czerwca.

W łowickiej jednostce, oprócz 23 pracowników cywilnych, pracuje także siedmiu oficerów WP. Zostaną oni przeniesieni do innych wojskowych placówek.

Osoby tracące pracę zostały objęte dotowanym z funduszy unijnych programem "Z wojska do cywila". W jego ramach już w tym miesiącu zorganizowane zostały
kursy zawodowe dla zwolnionych osób. Uczą się oni m. in. obsługi kas fiskalnych, księgowości, opieki nad osobami starszymi.

Bezrobocie w powiecie łowickim powoli wzrasta. Na koniec kwietnia w pośredniaku zarejestrowano 3.493 osoby bez pracy. To o 12 więcej niż miesiąc wcześniej.
Pracownicy PUP liczą jednak, że w sezonie letnim pojawi się więcej ofert od pracodawców.

Co stanie się z ponad pięcioma hektarami atrakcyjnego terenu zajmowanego w centrum Łowicza przez wojsko? Przejdzie on na własność Agencji Mienia Wojskowego, która prawdopodobnie ogłosi przetarg na jego sprzedaż. Przynajmniej częściowo teren ten mógłby posłużyć do rozbudowy leżącego po sąsiedzku Ośrodka Sportu i Rekreacji, a także przebudowy ul. Broniewskiego.

- Jesteśmy zainteresowani przejęciem tych terenów, ale raczej nie ich zakupem - mówi wiceburmistrz Bogusław Bończak.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto