Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Maziar i Powązki - cmentarze Woli

Marta J. CHowaniec
Marta J. CHowaniec
Poprzez swoje cmentarze Wola jest centrum pamięci o warszawskiej wielokulturowości. Jej ścieżki poprowadziły nas tym razem od Muzułmańskiego Cmentarza Tatarskiego do Powązek.

Darmowy spacer z przewodnikami ze Stowarzyszenia Miłośników Warszawy i Mazowsza tradycyjnie zgromadził mnóstwo chętnych. Zarówno podczas zwiedzania cmentarzy Karaimskiego i Prawosławnego (25 kwietnia), jak i Powązek oraz Muzułmańskiego Cmentarza Tatarskiego (28 czerwca) uczestnicy poznawali architekturę i ozdoby nekropolii, związane z kulturą spoczywających na nich ludzi.

Dwie przewodniczki szybko podzieliły grupę i oprowadziły warszawiaków po najciekawszych zakątkach nekropolii.

Cmentarz Tatarski

Jeśli za murem jest cmentarz, a nad bramą znajduje się półksiężyc, to wiadomo, że zaraz znajdziemy się na Muzułmańskim Cmentarzu Tatarskim. Istnieje od 1867 roku. W czasie drugiej wojny część cmentarza zniszczyły czołgi niemieckie. Teraz odbywa się na nim przeciętnie 5-6 pogrzebów w ciągu roku.

Tutaj pochowano m.in. współpracownika Waldemara Milewicza - Mounira Bouamrane, który razem z dziennikarzem zginął w Iraku. Niedaleko spoczywa Jerzy Edigey Korycki. Na podstawie jego książek wyreżyserowano słynny serial "07 zgłoś się". Trochę dalej pochowany został Abdul Halik Usmi. Jego nagrobek jest bardzo charakterystyczny. Legenda głosi, że ufundowała go aktorka Jadwiga Smosarska, dla której Tatar rzucił swoją muzułmańską narzeczoną.

Każdy nagrobek skierowany jest na wschód. Kiedy przyjdzie Sąd Ostateczny, wszyscy wstaną z grobu w jedną stronę.

Powązki

Zaraz za bramą wyróżnia się pomnik Jadwigi Łuszczewskiej Deotymy. Jej salon literacki był niezwykle słynny. Podczas spotkań czwartkowych podawała słabiutką herbatę i lody. - Wokół niej leży wielu  literatów i działaczy, którzy wpadali na te czwartki. Pewnie nadal się spotykają - zażartowała przewodniczka.

Dwie alejki dalej spoczywa Irena Sendlerowa. Umarła niedawno. Nagrobek jest świeży. Na nim znajduje się napis "Sprawiedliwa wśród Narodów Świata".

- Ten napis mówi sam za siebie - podkreśla przewodniczka. - Im więcej ktoś w życiu zrobił, tym mniej umieszcza na nagrobku. Ona uratowała 2,5 tys. dzieci żydowskich z Holokaustu. To dwa razy więcej niż Schindler - dodaje.


Zobacz również:
Wirtualne cmentarze - miejsca pamięci w internecie
Stare Powązki: największa polska nekropolia [zdjęcia]
Mur na Powązkach nie całkiem zabytkowy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto