Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Marszałek województwa łódzkiego wyznaczył miejsca składowania i przetwarzania odpadów w regionie

Roman Bednarek
Roman Bednarek
Powstała koncepcja gospodarki odpadami w województwie łódzkim, przygotowana przez Urząd Marszałkowski. Dokument przesłano do wszystkich gmin w województwie, które mają wyrazić swoje opinie na ten temat.

W myśl tej koncepcji w regionie skierniewicko-łowicko-rawskim powstaną trzy Regionalne Instalacje Przetwarzania Odpadów Komunalnych: w Julkowie (gm. Skierniewice), w Pukininie (gm. Rawa Mazowiecka) oraz w Piaskach Bankowych (gm. Bielawy). Ponadto w Jastrzębi koło Łowicza ma powstać instalacja zastępcza.

W Julkowie pod Skierniewicami ma powstać między innymi kompostownia i nowa niecka na odpady.

- Zamierzamy zbudować także zamkniętą w hali sortownię odpadów - wylicza Andrzej Kaczmarek, prezes spółki Eko-Region z Bełchatowa, która jest właścicielem składowiska. - Natomiast kompost, który uzyskamy z kompostowni, będziemy wykorzystywać między innymi do produkcji trawników rolowanych, które następnie posłużą do rekultywacji nieczynnych kwater składowiska.

Prezes zapewnia, że kompostownia nie będzie uciążliwa dla pobliskich mieszkańców, bo ma to być instalacja zamknięta, z której nic nie ma prawa wydostać się na zewnątrz.

- Dzięki sortowni i kompostowni do nowej niecki, jaką zamierzamy zbudować, będzie trafiać mniej niż połowa odpadów - podkreśla prezes.
Inwestycje w Julkowie przypadną na lata 2013-2015. W tej chwili spółka przygotowuje dokumentację, będzie też musiała uzyskać decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych dla inwestycji. Prezes Kaczmarek przewiduje, że do końca 2012 r. firma będzie dysponowała kompletem dokumentów.

Do tej pory w Julkowie zastosowano już instalację, która odsysa metan z głębi składowiska. Gaz ten jest głównym źródłem nieprzyjemnych zapachów, na które uskarżają się przede wszystkim mieszkańcy Julkowa. Na razie gaz jest spalany w dwóch pochodniach. Ale Eko-Region zakłada zainstalowanie agregatów prądotwórczych, napędzanych gazem. Uzyskana energia elektryczna wystarczy przynajmniej dla potrzeb składowiska.

W Pukininie pod Rawą Mazowiecką już w 2011 r. zbudowano halę sortowni . Przewidywano, że sortownia ruszy w marcu bieżącego roku, ale - jak informuje Wojciech Skoczek, wiceburmistrz Rawy Mazowieckiej - nie zostały jeszcze skompletowane urządzenia.

- Ale lada dzień sortownia powinna zacząć działać - zapewnia wiceburmistrz.

Nie wiadomo, jakie będą dalsze losy nieczynnego składowiska w Rokszycach w gminie Biała Rawska, ponieważ nie zostało ono uwzględnione w planach wojewódzkich, chociaż władze Białej Rawskiej starały się o ten przywilej. Zgodnie z decyzją marszałka, powinno być zrekultywowane.

Dalszą część artykułu przeczytasz na następnej stronie

- Nie chcemy tego robić za własne pieniądze, bo to duży wydatek - zastrzega Zbigniew Szcześniak, wiceburmistrz Białej Rawskiej. - Chcemy je wydzierżawić firmie, która zdoła przepchnąć przez Urząd Marszałkowski ideę użytkowania składowiska i je zrekultywuje. Na razie ogłosiliśmy chęć wydzierżawienia tego obiektu.
Prawdopodobnie na przełomie marca i kwietnia ogłosimy przetarg na dzierżawę.

Gdyby dzierżawa się udała, bialscy samorządowcy mieliby dodatkowy dochód w budżecie - czynsz dzierżawny i podatek od nieruchomości. Na razie gminne odpady składowane są w Pukininie.

Regionalną Instalację Przetwarzania Odpadów Komunalnych w powiecie łowickim Urząd Marszałkowski w Łodzi zaplanował w miejscowości Piaski Bankowe w gminie Bielawy. Związek Międzygminny Bzura zamierza tam zbudować składowisko, kompostownię, sortownię zmieszanych odpadów komunalnych i sortownię odpadów zbieranych selektywnie. Jest tylko jeden problem.

- Tam jeszcze nic nie ma - mówi Wiesława Jóźwiak, sekretarz gminy Bielawy. - Związek międzygminny nawet gruntów nie wykupił, rolnicy nadal uprawiają ziemię w miejscu, gdzie mają powstać instalacje.

Ponadto plany te nie bardzo odpowiadają lokalnym społecznościom. Mieszkańcy gmin Bielawy i Głowno kilkakrotnie już organizowali protesty przeciwko tej inwestycji.

Istniejące natomiast składowisko w Jastrzębi pod Łowiczem ma mieć status instalacji zastępczej. W planach jest budowa sortowni zmieszanych odpadów komunalnych. Na razie władze Łowicza dysponują pozwoleniem na użytkowanie tego obiektu do 2017 roku.

Urząd Marszałkowski na razie oczekuje od gmin opinii na temat koncepcji. Niewykluczone więc, że projekt ulegnie zmianie. W każdym razie radni sejmiku muszą go uchwalić do 30 czerwca.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto