ŁSM wymienia tradycyjne wodomierze na radiowe

Redakcja
Prezes Siewiera nie kryje, że nowe urządzenia sprawią, iż administracja spółdzielni od razu wykryje wszelkie próby ingerowania w architekturę urządzenia przez nieuczciwe osoby, które w taki nielegalny sposób próbują oszczędzać na wodzie
Prezes Siewiera nie kryje, że nowe urządzenia sprawią, iż administracja spółdzielni od razu wykryje wszelkie próby ingerowania w architekturę urządzenia przez nieuczciwe osoby, które w taki nielegalny sposób próbują oszczędzać na wodzie Rafał Klepczarek
Władze Łowickiej Spółdzielni Mieszkaniowej podjęły decyzję o wymianie tradycyjnych wodomierzy na nowoczesne z odczytem radiowym. Do wymiany jest ponad 9,4 tys. urządzeń. W tym i przyszłym roku ŁSM wyda na ten cel około 1 mln zł.

Wodomierze z radiowym odczytem mają same plusy. Dzięki nim problem wody zanikowej będzie znacznie mniejszy, gdyż pomiary wodomierza głównego budynku oraz mierników w poszczególnych lokalach będą odczytywane w tym samym czasie, a nie w okresie około miesiąca, jak to jest obecnie.

Odczytujący stan wodomierzy muszą aktualnie odwiedzić każdego lokatora. Przy radiowym odczycie nie będzie już takiej konieczności.

- Montaż nowych wodomierzy już ruszył – informuje Mariusz Siewiera, prezes ŁSM. – W tym roku wymiana obejmie osiedla Dąbrowskiego i Bratkowice, a w przyszłym pozostałe nasze zasoby mieszkaniowe. Monterzy pracują w reżimie sanitarnym, dysponując rękawiczkami, maseczkami oraz płynem dezynfekcyjnym. Dla własnego i ich zdrowia najlepiej nad nimi nie stać podczas montażu, a po ich wyjściu przewietrzyć mieszkanie.

Za wymianę wodomierzy zapłacą mieszkańcy spółdzielczych budynków. Nie odczują jednak tego w portfelu, gdyż 8 lat temu ŁSM utworzyła fundusz wodomierzowy, na który co miesiąc lokatorzy wpłacają w ramach czynszu 1 zł za każdy użytkowany w mieszkaniu wodomierz.

Prezes Siewiera nie kryje, że nowe urządzenia sprawią, iż administracja spółdzielni od razu wykryje wszelkie próby ingerowania w architekturę urządzenia przez nieuczciwe osoby, które w taki nielegalny sposób próbują oszczędzać na wodzie.

- Będziemy też wiedzieć, czy wodomierz prawidłowo pracuje, a także czy nie ma gdzieś przecieku, który sprawia, że nasz mieszkaniec ma wysokie rachunki, bo np. cieknie mu ze spłuczki klozetowej i licznik ciągle się kręci – dodaje szef Zarządu ŁSM.

Co ciekawe, 11 lat temu pilotażowo tego wodomierze z odczytem radiowym zamontowano w bloku nr na osiedlu Starzyńskiego. System ten się sprawdził, ale dopiero teraz ma objąć całą ŁSM.

Wymiana wodomierzy tradycyjnych na radiowe koresponduje także z planami władz Łowicza. Chcą one uzależnić w budynkach wielorodzinnych wysokość opłat za odbiór i zagospodarowanie odpadów nie od mieszkańca, a od ilości zużytej wody. Nowe urządzenia pozwolą na natychmiastowy odczyt w każdym momencie. Obecnie w ŁSM robi taki robi się tylko dwa razy w roku.

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Materiał oryginalny: ŁSM wymienia tradycyjne wodomierze na radiowe - Dziennik Łódzki

Dodaj ogłoszenie