Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łowiczanie pożegnali Józefa Kossowskiego [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek
Blisko 40 osób w środę (29 sierpnia) pojechało wynajętym przez władze Łowicza autobusem na pogrzeb skrzypka ludowego Józefa Kossowskiego. Członek wielu łowickich grup folklorystycznych zmarł w wieku 84 lat i został pochowany w podwarszawskim Ołtarzewie.

W tej grupie znaleźli się przedstawiciele władz miasta oraz zespołów animujących księżacki folklor. Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ceremonii funeralnej oraz notę biograficzną Józefa Kossowskiego, który 2 września tego roku miał odsłaniać swoją gwiozdę łowicką na Starym Rynku w Łowiczu. Była to nagroda za zaangażowane Józefa Kossowskiego w upowszechnianie i ochronę dóbr kultury ludowej.

Józef Kossowski, rozpoznawalny z profesji jako skrzypek ludowy, ur. w 1934 r. w Piaskach k/Żychlina. Nie był typowym ludowym grajkiem, ponieważ ukończył szkołę muzyczną w Warszawie, w klasie skrzypiec. Od 1975 roku mieszkał w Łowiczu. Przez wiele lat był pracownikiem FSO w Warszawie, ale w Łowiczu znany był przede wszystkim zes wojjej gry na skrzypcach.

Grał w kapelach ludowych: Andrzeja Szymańskiego, Marka Lesiaka, Daniela Boczka i Szymona Mońki. Jako muzyk współpracował z takimi zespołami jak: Kolejarz, Boczki Chełmońskie, Koderki, Blichowiacy, Masovia i Ksinzoki. W „Ksinzokach” występował również jako solista i członek zespołu śpiewaczego. Występował na licznych koncertach w kraju i za granicą. Należy do grona najbardziej doświadczonych i cenionych muzyków ludowych, a wiedzą chętnie i bezinteresownie dzieli się z młodymi adeptami sztuki ludowej. Człowiek o niespotykanej skromności i z dużą dozą zdrowego humoru „Ktoś” niepowtarzalny.

Jako członek kapel – laureat:
•I miejsca w Ogólnopolskim Festiwalu Kultury w 1980 r. w Kielcach,
•I nagrody w Biennale Folkloru 1993, 1995 w Łowiczu,
•II nagrody w Prezentacjach Dorobku Kulturalnego Młodzieży Szkół Rolniczych 1998, Lubsko,
•II nagrody w Ogólnopolskich Spotkaniach Folklorystycznych o „Łowicki Pasiak” 2002 w Łowiczu,
•nagrody i wyróżnienia w Przeglądzie kapel ludowych w Bedlnie
•Laureat „Łowickiej Róży”,
•Wyróżniony przez zespół Ksinzoki „Tyncowym Wróblim” za wysoką kulturę osobistą, życzliwość, autentyzm i elegancję w prezentowaniu stroju łowickiego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto