Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łowickie Boże Ciało na liście UNESCO

Rafał Klepczarek
Zbieranie podpisów pod listami poparcia na Starym Rynku w Łowiczu
Zbieranie podpisów pod listami poparcia na Starym Rynku w Łowiczu Rafał Klepczarek
Ponad 2,7 tysiąca mieszkańców Łowicza i okolic podpisało się pod petycją w sprawie umieszczenia słynnej na cały świat księżackiej procesji Bożego Ciała na liście arcydzieł ustnego i niematerialnego dziedzictwa ludzkości, którą prowadzi Organizacja Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO).

Wniosek w tej sprawie za kilka dni wysłany zostanie do Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Warszawie. Podpisze się pod nim ksiądz biskup Andrzej F. Dziuba, ordynariusz diecezji łowickiej oraz burmistrz Krzysztof Kaliński. Osoby, które podpisywały się pod petycją w sprawie objęcia Bożego Ciała w Łowiczu patronatem UNESCO, potwierdziły, że wyznaczają na swoich reprezentantów przedstawicieli władz - kościelnej i świeckiej.
- Wystąpimy do NID z wnioskiem o wpisanie łowickich obchodów Bożego Ciała na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego - informuje Artur Michalak, naczelnik wydziału promocji łowickiego ratusza. - Dzięki temu będziemy mogli starać się o dostanie na listę międzynarodową.
Barwna księżacka procesja, która co roku ściąga tysiące turystów z całego świata, jest w Polsce czymś niezwykłym. O jej wyjątkowości już w 1933 roku w "National Geographic" szeroko pisał reporter Maynard Owen Williams. W swojej relacji nazwał Łowicz "kolorową stolicą polskiej wsi".
Pomysłodawcą umieszczenia księżackich obchodów kościelnego święta na prestiżowej liście jest radny miejski Michał Trzoska.
- Trochę podróżuję i gdziekolwiek jadę, sprawdzam na liście UNESCO, czy jest tam coś wartego obejrzenia - mówi radny Trzoska, który jest najmłodszym członkiem władz uchwałodawczych Łowicza. - Każdy taki obiekt automatycznie przyciąga wielu turystów, a wraz z nimi zarobek dla danej miejscowości. Przy okazji materialnej listy UNESCO dowiedziałem się o jej odpowiedniku pokazującym nie miejsca, ale wydarzenia. Pomyślałem sobie, że w kraju nie ma drugiego takiego wydarzenia jak łowickie Boże Ciało, które pasowałoby tam jak ulał.
Na jego wniosek władze Łowicza skontaktowały się z komitetem ds. UNESCO. Propozycja wprowadzenia na listę księżackiej procesji z okazji Bożego Ciała spotkała się z przychylnością.
Czas pokaże, czy łowickie Boże Ciało zostanie objęte patronatem UNESCO. Jak do tej pory na liście niematerialnego dziedzictwa ludzkości nie ma żadnej pozycji związanej z naszym krajem. Co wpisanie na elitarną listę dałoby miastu i jego mieszkańcom?
- Na pewno wielką promocję na całym świecie i prestiż - uważa naczelnik Michalak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto