Łowicki Ośrodek Kultury wybrał 8 wydarzeń, na które wyłoży pieniądze

Rafał Klepczarek
Archiwum
Łowicki Ośrodek Kultury rozstrzygnął konkurs z cyklu „Małe granty”. Do ŁOK trafiło 20 projektów opiewających na łączną kwotę prawie 90 tys. zł. Komisja konkursowa ŁOK postanowiła dofinansować 8 z nich. Mają one zostać zrealizowane od 3 kwietnia do 30 listopada tego roku.

Ewelina Posłajko-Jędrachowicz pozyskała z ŁOK 3,6 tys. zł na organizację zajęć dla dzieci pod nazwą „Folk art dance”. Scenariusze warsztatów będą przybliżać najmłodszym kulturę regionalną poprzez naukę piosenek ludowych, tańca oraz wykonywania prac plastycznych, związanych z księżackim folklorem.

Łowicki Klub Motocyklowy No.16 może liczyć na otrzymanie wsparcia finansowego w kwocie 2 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na Łowicki Moto Przegląd Filmowy. W ramach przeglądu widzowie będą mieli okazję obejrzeć kilka filmów dokumentalnych o tematyce motocyklowej, prezentowanych przez ich autorów.

Regionalista Zdzisław Kryściak w ramach konkursu ŁOK pozyskał 3.520 zł na organizację projektu pod nazwą „Szlak filmowy, literacki, żydowski”. W jego ramach powstaną trzy szlaki turystyczne po Łowiczu o tematyce zawartej w tytule projektu. W ramach wycieczek będzie można obejrzeć m. in. miejsca, w których gościła Maria Konopnicka, Henryk Sienkiewicz, czy też Władysław Reymont.

Jacek Rybus pozyskał natomiast 5 tys. zł na książkę „Łowickie nekropolie. Inny wymiar naszej obecności”. Ma być ona syntetycznym opracowaniem historii wszystkich łowickich cmentarzy. Podstawą do wydania publikacji będzie tekst przygotowany w oparciu o różne źródła historyczne, wzbogacony fotografiami wykonanymi przez Jacka Rybusa i współpracującego z nim Sylwestra Cichala.

Kolejnym ciekawym projektem, który zdobył uznanie komisji konkursowej, jest „Video musical con personas mayores” Wojciecha Dębskiego . Za 5 tys. zł zarejestrowana zostanie ścieżka wokalna chóru Łowickiego Klubu Seniora do podkładu muzycznego internetowego hitu „Faradenza”. Przeprowadzony zostanie casting do teledysku wśród łowickiej młodzieży. Zostanie on następnie pokazany w kinie Fenix, a potem trafi na youtube’a.

Muzyk Adam Wojciechowski dostanie natomiast z ŁOK 4 tys. zł na organizację koncertu Moniuszkowskiego. W związku z 200-leciem urodzin wybitnego kompozytora władze UNESCO na wniosek trzech krajów: Litwy, Białorusi i Polski, postanowiły rok 2019 ustanowić międzynarodowym rokiem Stanisława Moniuszki.

Zgłoszony projekt przewiduje zorganizowanie we wrześniu koncertu z udziałem Łowickiej Orkiestry Kameralnej i grup muzycznych działających w państwowych szkołach muzycznych w Kutnie, Skierniewicach, Sochaczewie, Rawie Mazowieckiej i Łodzi. Program bezpłatnego koncertu obejmować będzie utwory kompozytora. Gościem specjalnym będzie popularyzator muzyki Moniuszki, wybitny śpiewak operowy Kazimierz Kowalski.

I Liceum Ogólnokształcące w Łowiczu pozyskało natomiast 3,4 tys. zł na przygotowanie obchodów 170. rocznicy urodzin Józefa Chełmońskiego, artysty malarza, który patronuje powiatowej placówce oświatowej. Szkoła planuje organizację pleneru malarskiego na miejskich błoniach oraz w podłowickich wsiach w celu namalowania obrazów nawiązujących stylistyką do dzieł Józefa Chełmońskiego lub inspirowanych dziełami mistrza realizmu.

I LO chce także zorganizować konkurs inspirowany dziełami patrona, jego dokonaniami, osobą malarza lub miejscami, w których żył i przebywał. W dniu urodzin malarza (7 listopada) odbędzie się uroczystość w Muzeum w Łowiczu, podczas której nastąpi rozstrzygnięcie konkursu fotograficznego i podsumowanie plenerów malarskich.

Ostatnim przedsięwzięciem, które zostanie dofinansowane z pieniędzy ŁOK, jest organizacja koncertu Weroniki Mońki i zaproszonych przez nią gości. Skrzypaczka pozyskała na koncert „Od klasyki po Folk & Jazz” 3,2 tys. zł.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Dz PMM

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie