Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łowiccy "Dziesiątacy" restaurują grób zapomnianego bohatera [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
Rafał Klepczarek
Łowiccy "Dziesiątacy" restaurują grób zapomnianego bohatera
Łowiccy "Dziesiątacy" restaurują grób zapomnianego bohatera Archiwum
Józef Rzodkiewicz (1774-1828) to zapomniany przez wielu uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, pułkownik wojsk Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Jego grób restaurowany jest przez członków Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu.

Łowiccy "Dziesiątacy" restaurują grób zapomnianego bohatera.

Rzodkiewicz był polskim szlachcicem, który dopiero pod koniec swego 57-letniego życia trafił do Łowicza. Znalazł się tu za sprawą siostry Rozalii, której mąż miał majątek w tej okolicy.

Gdy zasłużony dla sprawy polskiej żołnierz zmarł, siostra wystawiła mu nagrobek na cmentarzu przy ul. Listopadowej w Łowiczu. Nekropolia powstała w 1820 dla dwóch łowickich parafii: Świętego Ducha i ówczesnej kolegiackiej. Pułkownik Rzodkiewicz spoczął tam w 1828 roku. Potem cmentarz przejęli prawosławni, a obecnie jest to najbardziej zaniedbana nekropolia w mieście nad Bzurą.

Kilka lat temu podczas porządkowania cmentarza miłośnicy historii z Łowicza odsłonili nagrobek pułkownika. Był on przechylony, część cegieł uległa wykruszeniu, odpadł też tynk.

Członkowie SH im. 10 PP w Łowiczu postanowili uratować ten najstarszy grób na łowickich nekropoliach. Doprowadzili do tego, że został on wpisany do ewidencji grobów weteranów walk o wolność i niepodległość Polski. Dzięki temu pozyskano z Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie pieniądze na jego rekonstrukcję.

Prace remontowe zakończą się jeszcze w tym miesiącu. Użyto do nich XIX-wiecznych cegieł pozyskanych z dawnych carskich koszar wojskowych (potem przejęło je Wojsko Polskie), które rozebrano podczas budowy centrum handlowego Stop Shop w Łowiczu.

Rekonstrukcja nagrobka odbywa się za pozwoleniem i pod nadzorem Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łodzi.

Poniżej przedstawiamy notę biograficzną pułkownika Józefa Rzodkiewicza, zaczerpniętą z Wikipedii.

Józef Rzodkiewicz (ur. 16 marca 1774 we wsi Przybyszyce, zm. 24 lipca 1828 w Łowiczu) – polski szlachcic herbu Sas, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, pułkownik wojsk Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego.

Syn Ignacego i Marianny z Dziemińskich małżonków Rzodkiewiczów. Od 1789 r. w Kawalerii Narodowej, walczył w wojnie z Rosją w 1792 r., ranny w bitwie pod Dubienką. Brał udział w insurekcji kościuszkowskiej, uczestniczył w obronie Warszawy. Pod rozkazami gen. Jana Henryka Dąbrowskiego uczestniczył w wyprawie do Wielkopolski, walcząc pod Łabiszynem i Bydgoszczą.

Po upadku insurekcji zaangażował się w działalność niepodległościową. W 1796 r. udał się do Mołdawii pod rozkazy brygadiera Joachima Deniski. W marcu 1797 przy ogłoszeniu w Filipowicach "Aktu powstania narodowego Rzeczypospolitej Polskiej", wszedł w skład Zgromadzenia Narodowego. Po klęsce powstańców pod Dobronowcami został ranny, a następnie trafił do austriackiego więzienia we Lwowie. Skazany na karę śmierci, po interwencji polskiej szlachty, ułaskawiony przez cesarza Franciszka Habsburga.

W czasie wojny polsko-austriackiej w 1809 r. wstąpił do nowo utworzonego 6 pułku jazdy wojsk galicyjsko-francuskich. Następnie służył w 15 pułk ułanów Księstwa Warszawskiego, gdzie otrzymał stopień majora. W 1810 r. otrzymał Krzyż Kawalerski Orderu Virtuti Militari. W 1811 r. pełnił obowiązki tymczasowego komendanta departamentu łomżyńskiego. W 1812 r. przeszedł do 10 pułku huzarów. Walczył z Rosjanami w Dywizji Nadbużańskiej płk. Bazylego Wierzbickiego. 18 stycznia 1813 otrzymał nominację na pułkownika i dowództwo nad 2 pułkiem ułanów Księstwa Warszawskiego. Po klęsce w bitwie pod Lipskiem, wraz z resztkami wojsk udał się do Francji. W 1814 r. został wcielony do oficerskiej gwardii honorowej.

Po powrocie do kraju, służył w armii Królestwa Polskiego. W 1816 r. przydzielony do 3 pułku ułanów. Nadzorował spisy wojskowe. Od 1827 r. przeniesiony do Korpusu Inwalidów i Weteranów w Warszawie. Był członkiem Kapituły loży Rycerze Gwiazdy. Zmarł dnia 24 lipca 1828 roku w Łowiczu. Pochowany na cmentarzu katolickim w Łowiczu (obecnie Cmentarz Prawosławny). Na cmentarzu zachował się nagrobek ufundowany przez jego siostrę Rozalię Kurzawską.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Łowiccy "Dziesiątacy" restaurują grób zapomnianego bohatera [ZDJĘCIA] - Dziennik Łódzki

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto