Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Księżacki chleb to także sacrum

Rafał Klepczarek
Aldona Plucińska z Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi opowiadała w Łowiczu o wypieku tradycyjnego pieczywa codziennego i obrzędowego w regionie łowickim oraz w dzisiejszym województwie łódzkim.

W holu na pierwszym piętrze łowickiej placówki muzealnej zgromadziło się ok. stu, głównie bardzo młodych, ludzi. Wykład Aldony Plucińskiej przypomniał im, jak ważny w tradycji polskiej jest chleb.

- Tylko w naszym kraju związany jest on z symbolem krzyża - mówiła pracownica MAiE w Łodzi. - To ewenement na skalę światową.

Łodzianka szeroko opowiadała także o podejściu do chleba księżaków łowickich. Oni również pielęgnowali szacunek do ziarna zbożowego. Chleb piekli jedynie w dni, na które nie przypadł post, a spożywali go szanując każdy okruch. Piątkowy wykład był częścią realizowanego w tym roku przez Muzeum w Łowiczu projektu "Smak dzieciństwa. Pieczywo codzienne i obrzędowe w tradycji regionu łowickiego".

Składa się on z czterech prelekcji, ośmiu warsztatów wypieku chleba w skansenie w Maurzycach oraz konkursu na najlepszy przepis i wypiek tradycyjny.
Projekt zostanie podsumowany na początku września w maurzyckim skansenie. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego malownicze muzeum w plenerze wybrało na miejsce inauguracji tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce.

Muzealny projekt ma kosztować 33,6 tys. zł, z których 25 tys. zł pozyskano z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronuje mu redakcja "Dziennika Łódzkiego".

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto