Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. W nocy do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pleszewie zgłosiło się dwóch pacjentów z niepokojącymi objawami

Damian Cieślak
Damian Cieślak
Dwóch pacjentów w nocy z 11 na 12 marca zgłosiło się do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Pleszewie. Mieli niepokojące objawy.

- Dziś w nocy do naszego SOR-u zgłosiło się dwóch pacjentów, którzy potencjalnie mogli spełniać kryteria określone w wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego odnośnie postępowania z osobami podejrzanymi o zarażenie koronawirusem. Pierwszy z nich miał lekkie objawy przeziębieniowe i oznajmił, że miał kontakt z osobą, która podróżowała do tzw. obszarów ryzyka. Zgłosiliśmy ten przypadek do PSSE, a pacjentowi zalecono kwarantannę domową. W drugim przypadku objawy były poważniejsze m.in. duszności, a ze szczegółowego wywiadu uzyskaliśmy informację, że pacjent przebywał we Włoszech na nartach, ale wrócił stamtąd dość dawno, bo 8 lutego br. Niemniej jednak zdecydowano, że pacjent zostanie przewieziony transportem sanitarnym do szpitala zakaźnego w Kaliszu. Personel, który miał z nim kontakt został czasowo odsunięty od udzielania świadczeń do czasu uzyskania wyników posiewu od pacjenta na obecność koronawirusa - mówi Ireneusz Praczyk, rzecznik prasowy pleszewskiego szpitala.

AKTUALIZACJA 14:47

Po sprawdzeniu stanu zdrowia pacjenta, którego skierowaliśmy na oddział zakaźny, kaliski szpital uznał, że nie ma podstaw do hospitalizacji mężczyzny na oddziale zakaźnym

- mówi Ireneusz Praczyk.

Przypominamy, że osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni przebywały w Chinach, we Włoszech lub w innym regionie świata, gdzie odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem, wróciły do Polski i skarżą się na co najmniej jeden z objawów: kaszel, duszności lub gorączkę, powinny zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego dla ich miejsca zamieszkania. W Pleszewskim Centrum Medycznym takiego oddziału nie ma, więc pacjent powinien od razu udać się do Kalisza, Konina lub Poznania.

Osoby, które wróciły z państw, gdzie odnotowano przypadki zakażenia koronawirusem, a nie zaobserwowały u siebie żadnych objawów, powinny przez kolejne 14 dni kontrolować swój stan zdrowia, czyli codziennie mierzyć temperaturę ciała oraz zwrócić uwagę na występowanie objawów grypopodobnych (złe samopoczucie, bóle mięśniowe, kaszel). Jeżeli po 14 dniach samoobserwacji nie wystąpiły wyżej wymienione objawy można zakończyć kontrolę. W innym przypadku należy bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego.

Jeśli miałeś kontakt z osobą chorą lub zakażoną koronawirusem SARS-CoV-2 to bezzwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno-epidemiologiczną.

Wytyczne dotyczące postępowania w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem cały czas się zmieniają. Sytuacja jest dynamiczna, dlatego warto śledzić komunikaty ukazujące się na stronie Ministerstwa Zdrowia i Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Wirus przenoszony jest drogą kropelkową, dlatego ważne jest przestrzeganie zasad higieny w tym: częste mycie rąk wodą z mydłem.

Jak skutecznie myć ręce?

Jedna osoba zginęła w pożarze mieszkania we Wrocławiu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pleszew.naszemiasto.pl Nasze Miasto