Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komu obcięto dodatki

Rafał Klepczarek
Starosta Krzysztof Figat
Starosta Krzysztof Figat Rafał Klepczarek
Starosta Krzysztof Figat zapoznał Radę Powiatu z planami reorganizacji sieci szkół. Najbardziej realne jest pozostawienie na oświatowej mapie powiatu łowickiego dwóch ogólniaków oraz trzech zespołów szkół.

Starostwo Powiatowe w Łowiczu nie ma pieniędzy, aby coraz więcej dokładać do oświaty. Obecnie w powiatowych szkołach uczy się 3 tysiące 169 uczniów. To o 605 dzieci mniej niż jeszcze cztery lata temu. Tymczasem liczba nauczycielskich etatów w tym samym czasie wzrosła o 9 - do 338.
Zarząd powiatu przygotował kilka wariantów reorganizacji oświaty. Zostały one przedstawione na specjalnym spotkaniu radnych, na które zaproszono także opozycję. Pierwszy z nich zakłada wprowadzenie bonów oświatowych. Władze powiatu przekażą danej szkole tyle pieniędzy z subwencji oświatowej, ile należy jej się z racji uczących się tam uczniów plus to, co zarząd dołoży z powiatowej kasy. Dyrekcja szkoły nie będzie mogła ubiegać się o dodatkowe pieniądze, a gospodarować będzie musiała tym, co już otrzymała.
Druga, najbliższa władzom powiatu opcja, zakłada utrzymanie I i II LO. To ostatnie zostałoby wyprowadzone z należących do marszałka województwa łódzkiego budynków przy ul. Ułańskiego do obecnej siedziby ZSP nr 4. II LO wchłonęłoby też klasy działającego w zespole przy ul. Kaliskiej ogólniaka. Z kolei uczniowie kierunków ekonomicznych i handlowych uczyliby się pod skrzydłami ZSP nr 3. Jest to szkoła, która niedawno wzbogaciła się m. in. o salę gimnastyczną dotowaną z funduszy unijnych i w ciągu najbliższych lat placówka ta nie może ulec likwidacji. Według wizji władz powiatu, ZSP nr 3 przejąłby z innych szkół także kierunki gastronomiczne.
ZSP nr 1 skupiłby się na kształceniu typowo technicznym, a ZSP nr 2 na rolniczym i okołorolniczym. Z kolei liceum w Zdunach wprowadzono by do budynków sąsiedniej ministerialnej szkoły rolniczej. Jeśli ogólniak nadal miałby problemy z naborem, to zostałby włączony do innego liceum.
Trzeci wariant zakłada zwiększenie powiatowych dochodów przez utworzenie przy liceach ogólnokształcących gimnazjów, a co za tym idzie przejęcie części subwencji oświatowej, trafiającej do Urzę-du Miejskiego w Łowiczu.
Większość radnych plany reorganizacji sieci szkół przyjęła ze zrozumieniem. Natomiast dyrektorzy powiatowych szkół różnie reagują na pomysły zarządu. Nieoficjalnie mówi się, że tym opornym obniżono dodatki motywacyjne. Władze powiatu zaprzeczają, że stanowisko dyrektorów, dotyczące reorganizacji oświaty, było brane pod uwagę podczas ustalania nowych stawek dodatków, które weszły w życie 1 września.
Faktem natomiast jest, że niższe dodatki mają: Elżbieta Skoneczna z I LO, Dorota Urbańska z II LO, Dariusz Żywicki z ZSP nr 1, Mirosław Kret z ZSP nr 2, Zofia Szalkiewicz z ZSP nr 4 (wszyscy o 100 zł w porównaniu z wcześniejszymi) oraz Magdalena Karska ze szkoły specjalnej (o 300 zł). Bez zmian pozostał dodatek Jana Sałajczyka z ZSP nr 3, a Anecie Tarkowskiej z ZSL w Zdunach i Dorocie Zielińskiej z ośrodka socjoterapii w Kiernozi dołożono po 100 zł miesięcznie.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto