Kolejny wycinankowy rekord i gwiazdy na Biesiadzie Łowickiej (Zdjęcia)

Rafał Klepczarek
W 2011 roku w czasie Biesiady Łowickiej powstała mega gwiozda o wymiarach 2 na 2 metry Rafał Klepczarek
Podczas zbliżającej się Biesiady Łowickiej, która odbędzie się 28 sierpnia w skansenie wsi księżackiej w Maurzycach, sześć twórczyń ludowych będzie bić nietypowy rekord. Panie stworzą kodrę (jeden z trzech rodzajów łowickiej wycinanki) o długości 3 metrów i szerokości 80 centymetrów.

- Tematem mega wycinanki będzie słynna na cały świat procesja Bożego Ciała w Łowiczu – informuje Katarzyna Słoma, dyrektor Centrum Kultury Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej. - Co roku zjeżdża się na nią do Łowicza tysiące turystów, aby podziwiać barwną, kościelną procesję osób ubranych w tradycyjne księżackie pasiaki.

Do wykonania papierowego dzieła zaangażowano najlepsze wycinankarki z powiatu łowickiego: Wiesławę Wojdę, Danutę Wojdę, Stefanię Borkowską, Marię Stachnal, Helenę Miazek oraz Henrykę Lus.

Ta ostatnia jeszcze we wrześniu tego roku doczeka się za swoje osiągnięcia własnej tablicy w łowickiej alei gwiozd. Składa się ona okrągłych księżackich wycinanek przykrytych szkłem hartowanym i wymurowanych w bruk Starego Rynku. Każda z nich poświęcona jest wybitnej postaci bądź instytucji, dzięki którym kultura ludowa Łowicza i innych części Polski nie zaginęła.
Bicie rekordów nawiązujących do księżackiego folkloru stało się już tradycyjnym elementem Biesiady Łowickiej. W poprzednich latach animatorki kultury ludowej stworzyły już gwiozdę o wymiarach 2 na 2 metry oraz tasiemkę sługą na 2,7 metra. Ta pierwsza to rodzaj okrągłej, a druga podłużnej – księżackiej wycinanki.

- Podczas naszych imprez bito także rekord na księżackiego jaśka oraz pająka – dodaje szefowa powiatowej promocji. – Pierwsza z ludowych ozdób osiągnęła wymiary 2 na 2 metry, a druga miała średnicę 1,4 metra.

Biesiada Łowicka 2016 to jednak nie tylko bicie wycinankowego rekordu. Gwiazdami siedemnastego już spotkania w skansenie wsi łowickiej w Maurzycach będzie Małgorzata Ostrowska, była wokalistka kultowej grupy Lombard, satyryk Tadeusz Drozda oraz discopolowa grupa Maxx Dance z Białegostoku.

W programie niedzielnej imprezy znajdzie się też występ coverowej grupy Bałagan oraz folklorystycznego zespołu Blichowiacy, który od prawie siedmiu dekad działa przy łowickiej szkole rolniczej.

Podczas powiatowego święta wręczona zostanie także nagroda o wdzięcznej nazwie Łowicka Róża. Otrzyma ją Jerzy Kosiorek z podłowickiego Popowa. Choreograf wielu zespołów ludowych nominowany został do powiatowego wyróżnienia przez Stowarzyszenie Regionalne „Boczki Chełmońskie”.

Jego rywalką była Danuta Wojda, wycinankarka z Wygody pod Łowiczem. Kapituła konkursowa, której przewodził radna powiatowa Iwona Grzegory-Gajda, obie kandydatury oceniała w kategorii twórczość artystyczna. Oznacza to, że w tym roku Łowicka Róża w kategorii upowszechnianie działalności kulturalnej nie zostanie przyznana z powodu braku pretendentów.

Starosta łowicki Krzysztof Figat tradycyjnie gwarantuje gościom dobrą zabawę i pogodę, więc w ostatni tydzień wakacji warto odpowiedź maurzycki skansen. Niedzielnej imprezie patronuje redakcja "Dziennika Łódzkiego".

Poniżej przedstawiamy zdjęcia z ubiegłorocznej edycji powiatowego święta w Maurzycach.

Ziemia polskich rolników warta miliony

Wideo

Dodaj ogłoszenie