Kolej wybuduje nowe przystanki. Będzie stacja w Izabelowie koło Zduńskiej Woli

Agnieszka Olejniczak
Agnieszka Olejniczak
Udostępnij:
Nowe przystanki kolejowe w naszym regionie. PKP PLK ogłosiły przetarg na wybudowanie peronów w Izabelowie koło Zduńskiej Woli oraz w miejscowości Stare Grudze pod Łowiczem. Mają powstać w ramach rządowego programu.

Budowa przystanku kolejowego w Izabelowie

W Izabelowie nad wiaduktem ma być peron kolejowy, gdzie będą się zatrzymywały pociągi między stacją Zduńska Wola oraz Sieradz. Budowa przyszłym roku.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na budowę nowych peronów w ramach Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025. Ma to dać lepszy dostęp do kolei podróżnym w miejscowościach Stare Grudze koło Łowicza i Izabelów koło Zduńskiej Woli.

- Nowy przystanek Izabelów koło Zduńskiej Woli zostanie zlokalizowany w pobliżu wiaduktu kolejowego na linii Łódź – Sieradz. Dwa nowe perony zostaną usytuowane na nasypie. Wybudowane będą schody i windy dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się - zapowiada Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe.

Przystanek koło Łowicza powstanie w pobliżu dotychczasowego przystanku Grudze. Po udostępnieniu go podróżnym przejmie rolę poprzedniej lokalizacji. Peron będzie bliżej przejazdu kolejowo-drogowego na trasie, która łączy miejscowość Zawady z drogą Łowicz – Łódź.

Jak zapowiada PKP PLK, obie inwestycje będą realizowane w formule „projektuj i buduj”. Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest w połowie 2023 r. a zakończenie w IV kwartale 2023 r.

- Perony na nowych przystankach będą wyższe, co ułatwi podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Zamontowane zostaną wiaty i ławki. Oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Wygodne przesiadki zapewni parking dla samochodów oraz stojaki dla rowerów - informuje Rafał Wilgusiak z zespołu prasowego PKP PLK.

Inwestycje umożliwią podróżnym dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzyregionalnej.

Rządowy Program modernizacji przystanków kolejowych

Przystanek w Izabelowie ma powstać w ramach „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

Na program przeznaczono 1 mld zł. Pieniądze zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac, związanych z dostępnością miejsc parkingowych dla pasażerów.

W rządowym programie uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182. W ramach programu na obu listach uwzględniono budowę 177 i modernizację 178 przystanków.

W województwie łódzkim projekt przystankowy obejmuje 6 lokalizacji. Oprócz przystanków Stare Grudze, Izabelów są to jeszcze Zgierz Rudunki, Jedlicze koło Zgierza, Łódź Zarzew i Łódź Popiełuszki.

W pierwszej połowie tego roku planowane jest podpisanie umów na budowę przystanków Zgierz Rudunki oraz Jedlicze koło Zgierza. Łódź Zarzew i Łódź Popiełuszki będą realizowane w latach 2023-2024.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jakie kraje są najbardziej “odporne klimatycznie?

Wideo

Materiał oryginalny: Kolej wybuduje nowe przystanki. Będzie stacja w Izabelowie koło Zduńskiej Woli - Zduńska Wola Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie