Kobieto zadbaj o zdrowie i zbadaj swoje piersi!

Materiał informacyjny Narodowego Funduszu Zdrowia
Udostępnij:
Łódzki NFZ przypomina: Najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie raka piersi w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Szacuje się, że rocznie raka piersi rozpoznaje się u 1,5 miliona kobiet na całym świecie, a około 400 tysięcy umiera z tego powodu. Najlepszym sposobem wykrycia zmian w piersi jest badanie mammograficzne. Rak piersi wcześnie wykryty jest niemal w 100% uleczalny. Warto więc badać się systematycznie i nie pozwolić na rozrost zmian. O profilaktyce nie możemy zapominać w szczególności w czasie pandemii. Pamiętajmy. Rak nie będzie czekał.

Program profilaktyki raka piersi (mammografia)

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Stanowi około 22,8% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek, a ryzyko zachorowania wzrasta po 50 r. ż. Niepokojące dane stały się przesłanką dla finansowania przez Narodowy Fundusz Zdrowia Programu profilaktyki raka piersi. Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu profilaktyki raka piersi jest mammografia. Program ten skierowany jest do kobiet w wieku od 50 do 69 lat, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały mammografii w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały w ramach realizacji programu profilaktyki raka piersi w roku ubiegłym, pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Programem nie mogą być natomiast objęte kobiety, u których wcześniej w piersi zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym. Profilaktyczne badanie mammograficzne można wykonać w kilkunastu poradniach stacjonarnych lub w mammobusie.

Tu podaj tekst alternatywny

W ramach etapu podstawowego programu wykonywane jest badanie mammograficzne – w przypadku prawidłowego wyniku kobieta otrzymuje zaproszenie na ponowne badanie za 2 lata. Jeśli wynik badania jest prawidłowy, a współistnieją czynniki ryzyka określone w programie (rak piersi wśród członków rodziny – u matki, siostry lub córki oraz mutacje w obrębie genów BRCA 1 lub/i BRCA 2) lekarz zaleci ponowne badanie za 12 miesięcy.

W przypadku nieprawidłowego wyniku badania uczestniczki programu kierowane są do etapu pogłębionej diagnostyki. Kobiety, u których rozpoznano raka piersi lub inne schorzenia wymagające leczenia specjalistycznego są kierowane (już poza programem) do dalszej diagnostyki lub leczenia do poradni specjalistycznych lub lecznictwa stacjonarnego posiadających umowę z NFZ.

Więcej na temat profilaktyki raka piersi można się dowiedzieć z filmu edukacyjnego przygotowanego w ramach cyklicznej akcji NFZ „Środa z Profilaktyką” mającej na celu zwiększenie świadomości społeczeństwa na temat korzystnego wpływu profilaktyki na zdrowie człowieka. O profilaktyce raka piersi opowiada dr Magdalena Salamaga z Zachodniopomorskiego Centrum Onkologii w Szczecinie.

Gdzie mogę wykonać profilaktyczne badanie mammograficzne?

Jak się zgłosić na badanie mammograficzne?

Do udziału w programie profilaktyki raka piersi nie jest potrzebne skierowanie. Wystarczy umówić na wizytę telefonicznie do jednej z poradni, które podpisały z NFZ umowę na realizację programu lub zarejestrować się na badanie w mammobusie. Z badań mogą korzystać wszystkie ubezpieczone w NFZ kobiety, które mieszczą się w grupie wiekowej i nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich dwóch lat. Kobiety, które nie kwalifikują się do objęcia programem profilaktycznym mogą również wykonać mammografię lub USG piersi na podstawie skierowania wydanego przez lekarza specjalistę (ginekologa, onkologa).

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Badania kliniczne wykazały, że w grupie kobiet w wieku 50 – 69 lat, które miały wykonywane badania mammograficzne co rok lub co 2 lata, nastąpiło zmniejszenie umieralności o 25 – 30%

Systematyczne badanie piersi daje gwarancje, że nie są one objęte procesem chorobowym, a ewentualna wczesna diagnoza nowotworu daje szanse na skuteczne leczenie.

„Mimo, że często, wręcz do znudzenia, słyszymy jak ważna jest profilaktyka w chorobach nowotworowych, to w tym przypadku, przypominając: " Zrób mammografię! Skorzystaj z wizyty w mammobusie! owe powtarzanie jest nie tylko, zgodnie z łacińską sentencją, Matką wiedzy ale i szansą na długie, zdrowe życie. Mammografia jest bezpiecznym i łatwym do wykonania testem zdrowia piersi. Pozwala wykryć niezwykle drobne zmiany, często niewidoczne w badaniach USG. Umożliwia szybką diagnozę i tym samym szybkie włączenie leczenia u Pań u których wykryto raka piersi. Dzięki mammografii, dzięki prostej, bezbolesnej, bezpłatnej wizycie w mammobusie można uratować nie tylko pierś, ale i życie. Niepewny czas pandemii nie zmienił rytmu pojawiania się nowotworów- nadal jest ich coraz więcej, a wizyta w mammobusie nie wiąże się z wyższym ryzykiem zakażenia Covid19 niż zakupy w sklepie spożywczym. Jedno jest jednak pewne - nie korzystanie z badań profilaktycznych to rozwijanie czerwonego dywanu dla mogącej wkroczyć w nasze życie choroby nowotworowej.” – radzi dr Łukasz Rajchert, Specjalista Chirurgii Onkologicznej i Ogólnej, Kierownik Oddziału Chirurgii Onkologicznej Szpitala Salve Medica w Łodzi.

Tu podaj tekst alternatywny

Akcja profilaktyczna NFZ - „Pierwsi badamy profilaktycznie”

Z inicjatywy Narodowego Funduszu Zdrowia w listopadzie 2021 roku rusza kolejna odsłona ogólnopolskiej akcji profilaktycznej „Mamo, Mamo, Mammobus” pod nazwą „Pierwsi badamy profilaktycznie”. Akcja ma na celu promowanie regularnego badania mammograficznego wśród kobiet jako najskuteczniejszego narzędzia do diagnozowania tego typu nowotworu. Niech ten miesiąc będzie czasem, w którym szczególną troską otoczymy nasze ukochane mamy, babcie, żony i partnerki. Wspólnie motywujmy się do badań profilaktycznych, które przecież stanowią fundament dla podtrzymania odpowiedniego poziomu zdrowia.

Jak co miesiąc mammobusy odwiedzają najdalsze zakątki województwa łódzkiego umożliwiając kobietom wykonanie badania blisko ich miejsca zamieszkania. Co więcej w trosce o bezpieczeństwo pacjentek w mammobusie obowiązują zasady reżimu sanitarnego – noszenie maseczek ochronnych, dezynfekcja rąk oraz utrzymanie dystansu społecznego (w trakcie oczekiwania na badanie). W celu poprawy komfortu pacjentek obowiązkowa jest wcześniejsza rejestracja u świadczeniodawcy. Przy każdym postoju mammobusu widnieje nazwa świadczeniodawcy, który wykonuje badanie. Biorąc to pod uwagę należy zarejestrować się z wyprzedzeniem pod numerem telefonu odpowiedniego świadczeniodawcy.

Akcja profilaktyczna - „Pierwsi badamy profilaktycznie” obejmuje swoim zasięgiem również mieszkanki powiatu rawskiego i skierniewickiego. Tym bardziej zachęcamy wszystkie kobiety w wieku 50 – 69 lat do skorzystania z badania mammograficznego, a tym samym do monitorowania stanu swojego zdrowia.

Gdzie w regionie można skorzystać z badania w mammobusie w tym miesiącu?

Miasto Skierniewice:

 • 19.11.2021, MEDICA BADANIA, 09 - 17, SKATE PARK NA OSIEDLU WIDOK, UL. NORWIDA 3, SKIERNIEWICE
 • 30.11.2021, NZOZ PROFILAKTYKA I DIAGNOSTYKA, 09 - 17, PRZY KAUFLANDZIE, WYSZYŃSKIEGO 13/15, SKIERNIEWICE

Powiat skierniewicki:

 • 09.11.2021, MEDICA BADANIA, 09 - 17, SIEDZIBA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ, UL. REYMONTA 8, LIPCE REYMONTOWSKIE
 • 10.11.2021, MEDICA BADANIA, 09 - 17, SIEDZIBA OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ, UL. ŻABIA 2, BOLIMÓW

Powiat rawski:
15.11.2021, MEDICA BADANIA, 09 - 17, DOM KULTURY, UL. KRAKOWSKA 6C, RAWA MAZOWIECKA

Numery telefonów do rejestracji:

MEDICA BADANIA 517 544 004
NZOZ PROFILAKTYKA I DIAGNOSTYKA 58 767 34 20

Co zabrać ze sobą na badanie mammograficzne?

 • dokument tożsamości potrzebny przy rejestracji;
 • okulary będą potrzebne przy wypełnianiu ankiety (dotyczy osób z wadą wzroku)
 • zdjęcie i opis poprzedniego badania, jeżeli mammografia wykonywana jest po raz kolejny. Pomoże to lekarzowi zinterpretować wynik, a w wielu przypadkach pozwala uniknąć wykonywania dodatkowych badań.

Jak przygotować się do badania?

Do mammografii nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Warto nie zakładać biżuterii na szyję oraz ubrać się wygodnie, ponieważ konieczne będzie rozebranie się do pasa. W dniu badania na umytą skórę nie należy stosować dezodorantu z talkiem, balsamu ani kremu.

Tu podaj tekst alternatywny

Jak mogę chronić się przed rakiem piersi?

W ograniczaniu ryzyka wystąpienia raka piersi duże znaczenie ma zachowanie zdrowego stylu życia.

 • Odpowiednia dawka aktywności fizycznej
 • Zdrowa dieta – wykluczenie przetworzonego mięsa, a zwiększenie zawartości produktów pełnoziarnistych, warzyw i owoców w diecie,
 • Karmienie piersią - oprócz korzyści zdrowotnych dla dziecka, powoduje obniżenie ryzyka zachorowania na raka piersi u matki,
 • Nie palenie papierosów,
 • Rezygnacja lub ograniczenie picia alkoholu,
 • Ograniczenie stosowania hormonalnej terapii zastępczej – HTZ (terapii służącej łagodzeniu objawów menopauzy).

Profilaktyka raka piersi – aktywność fizyczna

Nawet pół godziny ruchu dziennie o umiarkowanym natężeniu obniża ryzyko raka piersi. Dowolne ćwiczenia wykonywane przez 90 minut dziennie mogą obniżać ryzyko raka piersi nawet aż o 25%. W celu zwiększenia aktywności fizycznej wśród Polaków NFZ udostępnił na stronie Akademii NFZ kompletny program profilaktyczno-treningowy „8 tygodni do zdrowia”. Składa się on z 8 cykli treningowych długości 35 minut, o wzrastającej stopniowo intensywności, które można wykonać w warunkach domowych. W celu dołączenia do programu wystarczy odpowiedzieć na 7 prostych pytań zamieszczonych w kwestionariuszu PARQ, który dostępny jest na stronie Akademia NFZ. Odpowiedzi na te pytania pozwolą ustalić czy występują jakieś przeciwskazania zdrowotne do wykonywania konkretnych ćwiczeń dostępnych w planie treningowym. Nierozłącznym elementem programu jest również monitorowanie efektów aktywności fizycznej. Postępy można sprawdzać z wykorzystaniem testu Coopera, testu marszowego lub mierząc obwody i masę ciała przed oraz po zakończeniu programu treningowego. Więcej informacji na temat programu „8 tygodni do zdrowia” zamieszczone zostało na stronie Akademii NFZ.

Tu podaj tekst alternatywny

Profilaktyka raka piersi – zdrowa dieta

Otyłość to jeden z czynników ryzyka wystąpienia raka piersi. Według Krajowego Rejestru Nowotworów należy przyjąć zasadę, by jeść wszystko, ale we właściwych proporcjach. Jadłospis musi być prawidłowo zbilansowany pod względem makro składników (czyli węglowodanów, tłuszczy i białek) i mikro składników (czyli mikro-elementów i witamin). Różnorodność na talerzu chroni zdrowie. Najlepiej stosować dietę, na którą składa się co najmniej 5 porcji owoców i warzyw dziennie (400 g), błonnik w ilości minimum 23 g dziennie, głównie białe mięso zamiast czerwonego. By dieta chroniła zdrowie należy z niej wykluczyć mięsne przetwory, nadmiar soli (czyli stosować nie więcej niż 6 g dziennie) i nadmiar alkoholu (spożywać rzadko, w niewielkich ilościach i podczas posiłku). Propozycje jadłospisów z prawidłowo skomponowanymi posiłkami znajdują się w darmowym serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia diety.nfz.gov.pl.

Tu podaj tekst alternatywny

Tu podaj tekst alternatywny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie