Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karol Rybacki doceniony przez PTTK w Łowiczu

Rafał Klepczarek
Karol Rybacki żył w latach 1859 - 1935
Karol Rybacki żył w latach 1859 - 1935 Archiwum
Zarząd PTTK w Łowiczu podjął uchwałę w sprawie poświęcenia tego roku Karolowi Rybackiemu (1859-1935), przedwojennemu radnemu miejskiemu, który był doceniany przez mu współczesnych jako społecznik, literat i wydawca prasy lokalnej.

- W roku przypada 80. rocznica śmierci Karola Rybackiego, ważnej postaci na mapie działalności społecznej miasta Łowicza – informuje Zdzisław Krysiak z łowickiego oddziału PTTK. – Choć przyszedł on na świat w obecnym powiecie radomszczańskim, to jednak ponad pół wieku swojego życia poświęcił Łowiczowi.
Rybacki tu właśnie rozpoczął swoją działalność społeczną i kulturalną m.in. w ramach Towarzystwa Śpiewaczego „Lutnia” i Straży Ogniowej. Później był cenionym wydawcą i drukarzem, założycielem w 1911 roku pisma „Łowiczanin”. Był też pierwszym prezesem łowickiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego założonego w 1908 roku. Zmarł w Łowiczu w 1935 roku. Pochowano go na cmentarzu farskim. Do dziś obecny jest w świadomości łowiczan, jako patron jednej z miejskich ulic.
- W związku z rocznicowymi obchodami planowanych jest kilka przedsięwzięć skierowanych do lokalnej społeczności, mających na celu przybliżenie postaci tego wybitnego łowiczanina – zapowiada przedstawiciel PTTK w Łowiczu. - Za dzień symbolicznej inauguracji Roku Karola Rybackiego przyjęty został 16 stycznia 2015 roku. Data ta nawiązuje do rocznicy jego urodzin. Od tego dnia rozpoczną się przygotowania do imprez planowanych przez PTTK.
Z okazji „Dnia Dziecka z PTTK” zostanie zorganizowana prezentacja i rozgrywki dla dzieci w grze planszowej „Podróż po Łowiczu z przeszkodami”. Została ona wydana i opracowana przez Rybackiego podczas pobytu na internowaniu w czasie I wojny światowe. Reprint gry, w którą do dziś bawią się łowiczanie, dziesięć lat temu został wydany staraniem Muzeum Guzików w Łowiczu.
2 czerwca, w 104. rocznicę ukazania się pierwszego numeru „Łowiczanina”, planowany jest wieczorem literacki, na którym będzie można usłyszeć fragmenty tekstów autorstwa wybitnego mieszkańca pelikaniego grodu, np. „Księżanki Zochy”, czy „Notatek jeńca z Danholmu”.
-W miesiącach czerwiec-sierpień planowana jest organizacja wystawy okolicznościowej „Karol Rybacki – drukarz i wydawca” – zapowiada Zdzisław Kryścia. – Natomiast na październik przygotowywana jest książka mojego autorstwa pt. „Karol Rybacki – wydawca i społecznik. 80. rocznica śmierci”. Na kilkudziesięciu stronach ukaże ona Karola Rybackiego na tle jego działań kulturalno-społecznych oraz działalności wydawniczej.
Zakończenie obchodów Roku Karola Rybackiego planowane jest na 11 listopada. Odbędzie się wówczas spacer z przewodnikiem PTTK, który przypomni miejsca związane z osobą przedwojennego wydawcy.
Warto podkreślić, że dzięki pieniądzom zebranym przez PTTK podczas cmentarnej kwesty udało się dokonać odnowienia grobu Rybackiego.
Maciej Malangiewicz, dyrektor Łowickiego Ośrodka Kultury, rozpoczął starania, aby zmarły 80. lat temu łowiczanin znalazł się w gronie honorowych obywateli miasta. Każdy, kto zna jego dokonania uzna, że grono zasłużonych bez niego jest znacznie uboższe niż mogłoby być.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto