18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak powinna wyglądać dieta dobra dla oczu?

abcZdrowie.pl
Gdy niekorzystnym czynnikom zewnętrznym towarzyszy nieodpowiednia dieta, pogorszenie ostrości widzenia to tylko kwestia czasu. Postęp zmian degeneracyjnych oczu można, na szczęście, zatrzymać za pomocą kilku modyfikacji w jadłospisie.

Godziny spędzane przed monitorem komputera w ogrzewanych, niewietrzonych pomieszczeniach nie pozostają bez wpływu na wzrok. Suche powietrze i zbyt rzadkie mruganie powiekami powodują wysuszenie śluzówki oka i dyskomfort, a oczy pozbawione naturalnej ochrony, jaką zapewnia właściwe nawilżenie rogówki i spojówki, stają się bardziej podatne na infekcje.

Najczęstsze problemy ze wzrokiem

Spadek nawilżenia spojówki i rogówki w wyniku niskiej częstotliwości mrugania powiekami lub działania alergenów, dymu tytoniowego, promieni UV i zanieczyszczenia powietrza to najbardziej powszechna dolegliwość oczu. Wysuszenie śluzówki oka objawia się uczuciem ich zmęczenia, nasilonym łzawieniem, zaczerwienieniem białek oczu, uczuciem pieczenia i suchości oraz dotkliwym dyskomfortem oczu. Z biegiem czasu symptomy te mogą przekształcić się w tzw. zespół suchego oka – schorzenie dotykające mechanizm odpowiedzialny za wydzielanie łez. Odpowiednia dieta może zahamować jednak ten proces.

Częstym problemem jest również zwyrodnienie plamki zółtej (AMD). Główną przyczyną tej powszechnej choroby siatkówki oka jest negatywny wpływ wolnych rodników na organizm. Mianem wolnych rodników określa się reaktywne formy tlenu, które powstają w organizmie na skutek działania niekorzystnych czynników (stres, dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza, niezdrowa dieta itp.). Jak wyjaśnia dr n. med. Krzysztof Barnyk, okulista, na swojej zewnętrznej orbicie wolne rodniki posiadają pojedynczy, niesparowany elektron. „Dążąc do przyłączenia lub oddania elektronu, wolne rodniki wykazują dużą aktywność chemiczną, utleniając każdy związek, z którym mają kontakt – np. związki chemiczne błony komórkowej lub innych części komórki organizmu. Prowadzi to do uszkodzenia napotkanej komórki i jej przedwczesnej śmierci. Jeśli akurat są to komórki oczu, to proces ten może prowadzić do wystąpienia chorób w tym narządzie”. Aby chronić organizm przed działaniem wolnych rodników, należy włączyć do swojej diety produkty bogate w przeciwutleniacze (tzw. antyoksydanty).

Substancje odżywcze dla zdrowia oczu

Podstawą diety na wzrok są produkty spożywcze zawierające witaminy A, C i E, karotenoidy, luteinę, antocyjany, cynk i selen. Witamina A zmniejsza ryzyko rozwoju wad wzroku, w tym tzw. kurzej ślepoty, natomiast witamina C (kwas askorbinowy) wzmacnia odporność organizmu i przyczynia się do zahamowania postępu zaćmy. Witamina E to – podobnie jak witaminy A i C – silny przeciwutleniacz. Występuje w orzechach, olejach roślinnych i kiełkach pszenicy.

Korzystne dla zdrowia oczu są również produkty zawierające karotenoidy – naturalne barwniki roślinne o właściwościach antyoksydacyjnych. Te organiczne związki chemiczne występują przede wszystkim w zielonych oraz żółto-pomarańczowych owocach i warzywach. Dobroczynny wpływ na wzrok ma również luteina – polifenol obecny w borówce amerykańskiej i jagodach. Luteina jest przeciwutleniaczem, który ma szczególnie korzystny wpływ na plamkę żółtą i siatkówkę oka. W owocach i warzywach o ciemnej barwie obecne są także antocyjany – barwniki roślinne z grupy flawonoidów. „Korzystny wpływ antocyjanów na oczy wynika z tego, że obniżają kruchość naczyń włosowatych, wykazują działanie przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także stymulują produkcję rodopsyny, substancji odpowiedzialnej za właściwe widzenie o zmroku” ‒ tłumaczy dr Barnyk.

W diecie na zdrowe oczy nie może zabraknąć również cynku i selenu. Te śladowe pierwiastki uczestniczą w rozkładzie wolnych rodników, zapobiegając tym samym uszkodzeniom komórek w wyniku stresu oksydacyjnego. Cynk i selen występują w dużych ilościach w rybach, pestkach dyni i pełnoziarnistych produktach zbożowych. Ryby i owoce morza to także bogate źródło kwasów tłuszczowych omega-3, które obniżają ciśnienie śródgałkowe i chronią oczy przed jaskrą.

Odpowiednia dieta to pierwszy, ale nie jedyny krok w kierunku zdrowych oczu. Nie mniej ważna jest higiena narządu wzroku – regularne przerwy podczas pracy przed komputerem, właściwa podaż płynów, gimnastyka oczu i unikanie zadymionych pomieszczeń.

Partnerem serwisu jest

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto