Gwiozdy Łowickie 2017 [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek
Przedstawiciele uczelnianianego zespołu Politechniki Warszawskiej
Przedstawiciele uczelnianianego zespołu Politechniki Warszawskiej Rafał Klepczarek
Kolejni animatorzy kultury ludowej w niedzielę, 3 września zostali uwiecznieni w jedynej w naszym kraju alei gwiozd, która od siedmiu lat tworzona jest na południowej pierzei Starego Rynku w Łowiczu. Składa się ona z kilkunastu okrągłych księżackich wycinanek przykrytych szkłem hartowanym i wymurowanych w rynkowy bruk.

W tym roku o miejskie wyróżnienia ubiegało się 23 nominatów. W dziedzinie twórczości ludowej postanowiono pośmiertnie nagrodzić Genowefę Miazek (1938-2015), hafciarkę z Różyc w powiecie łowickim oraz rzeźbiarkę Danutę Kasprzak z Poznania.

Pierwszą z pań nominowało powiatowe centrum promocji w Łowicza, a drugą departament kultury Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu. W imieniu Genowefy Miazek pamiątkową tablicę odsłaniały jej dzieci.

W dziedzinie upowszechniania i ochrony dóbr kultury ludowej nagrodzeni zostali zaś: łowicki klarnecista ludowy Edward Bednarek oraz Zespół Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej. Popularnego „pana Edzia” nominowało Łowickie Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły Blichowskiej „Blich”, a uczelniany zespół – Politechnika Warszawska.

Mniej wina w Europie

Wideo

Dodaj ogłoszenie