Fotoradary w Łodzi i województwie łódzkim! Gdzie stoją fotoradary w Łódzkiem? Gdzie najczęściej są mandaty
W województwie łódzkim w 2020 roku działało 30 fotoradarów, trzy odcinkowe pomiary prędkości i jeden system kontroli wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Zarejestrowały 92 314 naruszeń przepisów drogowych. Gdyby każdy z kierowców dopuścił się nie najwyższych przekroczeń prędkości i dostał mandat w wysokości tylko 100 złotych, to kwota kar przekroczyłaby 9,2 mln zł.
Lista fotoradarów w Łodzi i województwie. Gdzie znajduje się fotoradar, który łapie najwięcej kierowców?
Trasą najbardziej obstawioną fotoradarami w województwie łódzkim jest droga krajowa nr 91. To alternatywne dla autostrady A1 połączenie z Gdańskiem i Częstochową. W naszym regionie stoi przy niej dziewięć fotoradarów i dochodzi jeszcze kontrola wjazdu na skrzyżowanie na czerwonym świetle w Zgierzu (ul. Długa/al. Armii Krajowej). Urządzenia te zanotowały ponad 24 tys. naruszeń prawa drogowego. A kontrola na tej trasie ma być jeszcze wzmocniona (piszemy o tym poniżej).
Drugą, pod względem liczby zamontowanych fotoradarów, jest droga krajowa nr 92, czyli nieautostradowe połączenie z Warszawą i Poznaniem. Zamontowanych jest przy niej pięć urządzeń, które przez cały zeszły rok zarejestrowały „tylko” niespełna 7 tys. przekroczeń prędkości.
Odcinkowe pomiary prędkości w pierwszej dziesiątce
Wszyscy kierowcy z przerażeniem patrzą ostatnio na wynik odcinkowego pomiaru prędkości zamontowanego na budowanej autostradzie A1. Ten pierwszy (Tuszyn - Piotrków Trybunalski), który uruchomiono w środę - w pierwszym dniu funkcjonowania „złapał” ponad 1300 kierowców jadących za szybko.
Dane za miniony rok wskazują, że wszystkie trzy odcinkowe pomiary prędkości działające w województwie łódzkim są w pierwszej dziesiątce wszystkich urządzeń kontrolnych. Trudno porównywać drogi krajowe, przy których działają, z budowaną autostradą, ale patrząc na rezultaty - widać skalę problemu. Roczny wynik najwyżej notowanego odcinkowego pomiaru prędkości w Tomaszowie system na pierwszym odcinku A1 - przy utrzymaniu poziomu z pierwszego dnia - osiągnie w niespełna sześć dni. A fotoradar, który przez cały rok 2020 „złapał” najmniej piratów drogowych, musiałby pracować 7 lat, by osiągnąć jednodniowy wynik z A1 (Tuszyn - Piotrków).
Nowe fotoradary stacjonarne i kontrola wjazdu na czerwonym świetle
W listopadzie Inspekcja Transportu Drogowego podpisała umowę na dostawę i instalację 26 fotoradarów. Dwa z nich mają stanąć w Łodzi (al. Jana Pawła II - pomiędzy ul. Pabianicką a ul. Obywatelską, zachodnia nitka, oraz przy al. Włókniarzy/ul. Limanowskiego). W przypadku braku technicznych możliwości zamontowania ich w wybranych miejscach z listy podstawowej wykonawca sięgnie po listę rezerwową, a na niej jest Piotrków, Srock i Białynin. Pierwsze fotoradary mają zostać zainstalowane do końca maja 2021 roku, a ostatnie do końca lutego 2022.
Z kolei ostatnio ogłoszono przetarg na zakup i dostawę systemów monitorujących wjazd pojazdów na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Trzy z nich mają być zamontowane w Łodzi (al. Mickiewicza/ul. Żeromskiego, rondo Inwalidów, ul. Struga/al. Kościuszki), a jeden w Piotrkowie Trybunalskim na skrzyżowaniu al. Sikorskiego/al. Concordii.
Wybrany wykonawca będzie miał 72 tygodnie (półtora roku) od podpisania umowy na przekazanie urządzeń do użytkowania. Wtedy w kraju będzie ich 50. Obecnie stałymi kontrolami objętych jest 20 skrzyżowań.
Zobacz również
Prezydent Andrzej Duda na nartach w Wiśle. Miłośnik narciarstwa skorzystał z otwartych stoków w Beskidach
Czy będzie matura z religii? Na razie ministerstwo edukacji nie wie, ilu uczniów chodzi na katechezę. Kuratorium Oświaty w Łodzi również
Zobacz też
Jak szpitale traktują kobiety po utracie dziecka? Raport NIK dotyczący poronień i porodów martwych dzieci
600 plus zamiast 500 plus. Będzie podwyżka w 2021 roku? Kiedy waloryzacja świadczenia 500 plus? Minister rodziny zabrała głos
Małysz, Radwańska, Lewandowski, Stoch, Zmarzlik - tak mieszkają najbogatsze gwiazdy polskiego sportu ZDJĘCIA