Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Festiwal Nauki skierniewickiej PWSZ w tym roku przeniesiony na październik

red.
fot. roman bednarek
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach informuje, że w tym roku Festiwal Nauki nie odbędzie się tradycyjnie w maju, ale w październiku 2019 roku. Ma to związek ze zmianą formuły Festiwalu Nauki, w szczególności w zakresie powiązania go z innymi działaniami uczelni na rzecz środowiska.

Dobra informacja jest jednak taka, że w maju Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Skierniewicach, wraz z partnerami, organizuje następujące przedsięwzięcia:

1. 22 maja 2019 r. (8.30 – 15.30) wyjazd studyjny „Od nasionka do wyrębu” – miejsce Nadleśnictwa Radziwiłłów i Skierniewice – celem wyjazdu jest m.in. poznanie pracy leśników od hodowli lasu po jego wyrąb, ochrona lasu i produkcja surowca drzewnego, ochrona przyrody, nie tylko w rezerwatach przyrody, lecz również w lasach gospodarczych i w toku użytkowania zasobów.
Wyjazd studyjny przygotowany we współpracy z Nadleśnictwami Radziwiłłów i Skierniewice, Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi.

2. 24 maja 2019 r. (12.30 – 15.30) seminarium „Ochrona zasobów genowych roślin ogrodniczych”. Miejsce: PWSZ w Skierniewicach, aula 342, budynek F.
Seminarium, w ramach którego zaprezentowana będzie najbardziej aktualna wiedza dotycząca ochrony zasobów genowych roślin, uprawianych przez człowieka od tysiącleci, a obecnie silnie narażonych na zapomnienie. Podczas seminarium zostaną przedstawione wyniki pracy wybitnych ekspertów, aktywnie zaangażowanych w gromadzenie, katalogowanie i propagowanie roślin uprawnych dawnych odmian. Seminarium będzie znakomitą okazją, by dotrzeć do źródła wiedzy i nasion bezcennych roślin, będących szansą na zdrowe odżywianie, adaptację do zmian klimatycznych i ochronę różnorodności biologicznej naszej planety.

Program seminarium przedstawia się następująco:
Ochrona zasobów genowych roślin ogrodniczych – Regionalne Centrum Bioróżnorodności Ogrodniczej – Mariusz Chojnowski, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Ochrona roślinnych zasobów genowych ex situ oraz on farm – Denise F. Dostatny, IHAR, Radzików – 15 min. + dyskusja 5 min.
Reintrodukcja starych odmian i społeczne banki nasion – Mariusz Chojnowski, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Udostępnianie zasobów genowych roślin ogrodniczych – GRIN-Global INHORT – Anna Wawrzyniak, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Przerwa kawowa, poczęstunek
Dawne odmiany roślin warzywnych – E. Kapusta, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Dawne odmiany roślin sadowniczych – G. Hodun, INHORT, Skierniewice – 15 min. + dyskusja 5 min.
Dawne odmiany roślin rolniczych – Denise F. Dostatny, IHAR, Radzików – 15 min. + dyskusja 5 min.
Ochrona i wykorzystanie dzikich gatunków pokrewnych roślin uprawnych – Denise F. Dostatny, IHAR, Radzików – 15 min. + dyskusja 5 min.
Podsumowanie i zamknięcie seminarium.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!
Seminarium zorganizowane przy współpracy i pod merytoryczną opieką Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach.

3. 24 maja 2019 r. (17.30 – 22.00) ECOn – Ekologiczny Konwent Fantastyczny. Miejsce: Nadleśnictwo Skierniewice, Szkółka Leśna.
Organizowany już po raz piąty, ECOn jest ważnym punktem na mapie kulturalnych wydarzeń rejonu Skierniewic. Jest to mini-konwent dla miłośników fantastyki, ale z dużym naciskiem na propagowanie wiedzy z zakresu ochrony przyrody, przyrodoznawstwa, survivalu, etnobotaniki i kuchni historycznej. W ramach ECOnu zawsze organizowany jest Wieczór Tolkienowski, na cześć rosnącej w Nadleśnictwie Skierniewice sosny tolkienowskiej – Meliany. ECOn organizowany jest przez partnerów: PWSZ w Skierniewicach, Nadleśnictwo Skierniewice, Cech Fantastyki SkierCon, Bibliotekę Miejską w Skierniewicach, W Miejskiej Kniei, Leśną Łąkę, Fundację Salix, którym bliskie są wyżej wymienione wartości.
W programie tegorocznego ECOnu między innymi:
Gry i konkursy tolkienowskie z nagrodami
Kuchnia staropolska i „dzika” 
Warsztaty survivalowe
Turniej gier planszowych z nagrodami
Ognisko
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych!

4. 27 maja 2019 r. (8.30 0 15.00) Konferencja „Wieloaspektowość edukacji ekologicznej w Bolimowskim Parku Krajobrazowym”. Miejsce: Gospodarstwo Agroturystyczne Esterka.

Tradycyjnie, majowa konferencja organizowana przez Bibliotekę PWSZ w Skierniewicach dla nauczycieli przedmiotów przyrodniczych, bibliotekarzy i osób prowadzących edukację ekologiczną. Tegoroczna edycja konferencji poświęcona jest różnorodnym warsztatom edukacji ekologicznej.
Program konferencji:
8.00 – 8.30 Rejestracja uczestników w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej
w Skierniewicach (biblioteka, budynek E, sala nr 109)
8.30 Wyjazd uczestników konferencji autobusem spod siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Skierniewicach do Gospodarstwa Esterka w gminie Nowy Kawęczyn, po drodze pobranie materiału do badań podczas warsztatów 
10.00 – 10.15 Otwarcie konferencji, powitanie gości i uczestników
10.15 – 14.00 Warsztaty prowadzone metodą rotacyjną:
Poznajemy różnorodność bezkręgowców wodnych BPK – Warsztat, Kinga Nowak, Agnieszka Pruszkowska
Poznajemy różnorodność ptaków BPK – Warsztat oraz wystawa eksponatów, Kinga Nowak, Agnieszka Pruszkowska
Przetwarzam nie marnuję - Warsztat, Katarzyna Stańczak
DARmowe ZIOŁA – Warsztat, Małgorzata Stańczak
Nasze wybory żywieniowe - Warsztat kulinarny Margerita Kahan
14.00 – 14.30 Obiad (wspólnie przygotowany podczas prac warsztatowych)
14.30 Powrót do Skierniewic, do siedziby Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto