Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Emeryci blokują miejsca pracy młodym

Mirosława Sujecka-Żak, ag, kub
Emeryt Jerzy Gawroński uważa, że emerytura jest po to, by wreszcie odpoczywać
Emeryt Jerzy Gawroński uważa, że emerytura jest po to, by wreszcie odpoczywać fot. Mirosława Sujecka-Żak
Młodzi łowiczanie skarżą się, że emeryci blokują miejsca pracy, na których oni mogliby pracować.

Podobnie narzekają zdrowi mieszkańcy Łowicza, bo nie sposób konkurować z rencistą, który kosztuje pracodawcę o wiele mniej niż zdrowy pracownik.

Łowicki rynek pracy staje się coraz trudniejszy. Przybywa bezrobotnych, a ich najliczniejszą grupę stanowią ludzie młodzi w wieku od 25 do 34 lat. W styczniu w powiecie łowickim zarejestrowanych było aż 3.571 bezrobotnych. Z wszystkich rencistów z terenu Łowicza i okolic, posiadających stałe świadczenia, ale niebędących jeszcze w wieku emerytalnym, dorabiało sobie około 1 tys. osób, czyli ok. 8 proc. Do tego dochodzą jeszcze, choć już nie tak liczne, przypadki emerytów, którzy pracują mimo osiągniętego wieku emerytalnego. Trudno mieć pretensje do energicznych seniorów, jednak problemy wielu łowiczan ze znalezieniem pracy skłaniają do tego typu wniosków.

- Pracowałam tymczasowo w firmie Partners i wyrabiałam normę, ale pracodawca wolał zatrudnić emerytów, chociaż czasem nie nadążali - żali się pani Anna, szukająca stałego zatrudnienia.

Kierownictwo łowickiego zakładu firmy Partners nie chciało komentować tej sprawy.

Podobne zarzuty stawiane są Zbigniewowi Kuczyńskiemu, dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji.

- W ośrodku pracują i ludzie młodzi, i starsi. Obecnie pracuje u nas dwóch emerytów, ale są to osoby nieposiadające wieku emerytalnego - tłumaczy Zbigniew Kuczyński. - Poza tym są to ludzie doświadczeni i sprawdzeni. Młodych trzeba przy-uczać - dodaje.

Nie bez znaczenia jest też to, że zatrudnianie osób będących na rencie albo emeryturze jest korzystne dla pracodawcy. Zatrudniający rencistów mogą liczyć na zwrot części składek z PFRON. Z kolei emeryci są opłacalni o tyle, że godzą się na niższe stawki.

- Mam zakład pracy chronionej, więc muszę zatrudniać niepełnosprawnych, a zatrudniam ich, bo jest to dla mnie, jako pracodawcy, korzystne. Mogę wówczas liczyć na pomoc ze strony państwa - przyznaje Andrzej Karasek, łowicki przedsiębiorca. - Otwarty rynek pracy jest trudny - dodaje.

O tym, że jest trudny, przekonani są także zdrowi ludzie, którzy muszą konkurować z rencistami i z firmami zatrudniającymi rencistów.

- Zdrowi ludzie za dużo kosztują mnie, jako pracodawcę. Zatrudniając rencistę, mam ulgi - podkreśla prywatny przedsiębiorca z Łowicza. - Ale renciści sobie tylko dorabiają, a dla mnie byłby to główny dochód - żali się bezrobotny łowiczanin, który właśnie skończył szkołę. - Jak z nimi konkurować na rynku pracy?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto