Dziesiątacy z Łowicza wzięli udział w rekonstrukcji bitwy ołtarzewskiej z 1939 roku [Zdjęcia]

Rafał Klepczarek
Członkowie Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty w Łowiczu wzięli udział w rekonstrukcji bitwy pod Ołtarzewem, która rozegrała się w czasie wojny obronnej 1939 roku. Dziesiątacy wcielili się żołnierzy łączności. Była to już szósta edycja lekcji żywej historii organizowanej przez Grupę Rekonstrukcji Historycznej Patria z Ożarowa Mazowieckiego.

W dniach 8-9 września 1939 r. oddziały Armii „Łódź” wycofujące się w kierunku Warszawy zostały odcięte przez przeważające siły niemieckie. Dowodzący okrążonymi, łódzkimi wojskami gen. Wiktor Thommée, postanowił przebić się przez pierścień wojsk niemieckich i przyjść z pomocą stolicy.

W dniach 9-13 września Ołtarzew i okoliczne miejscowości były miejscem zaciętych walk. Z polskiej strony prowadziła je 2. Dywizja Piechoty Legionów, którą dowodził płk Antoni Staich. W nocy 11 września 4. Pułk Piechoty Legionów z tej dywizji stoczył zaciętą walkę z doborowym pułkiem SS-Leibstandarte Adolf Hitler.

Niemcy zostali zmuszeni do ucieczki z miasta pozostawiając swoich rannych i sprzęt motorowy. Ponowny opór Niemcy stawili w Święcicach, jednak i tam w późnych godzinach nocnych został on przełamany. Polskie natarcie zostało wznowione wieczorem następnego dnia i zakończyło się zdobyciem Pogroszewa przez 3. Pułk Piechoty Legionów.

Rankiem 13 września oddziały 2. Dywizji Piechoty Legionów ponownie ruszyły do natarcia. 3. Pułk Piechoty uderzył na Umiastów, a II batalion z 4. Pułku Piechoty na Ołtarzew. Tym razem jednak niemieckie pozycje obronne były lepiej przygotowane. Podczas zaciętych walk zginął między innymi dowódca II batalionu kpt. Edward Sikorski. Ostatecznie jednak niemiecka obrona w Ołtarzewie została przełamana.

Wkrótce do walki włączony został również 2. Pułk Piechoty Legionów, który posuwając się wzdłuż szosy w kierunku Warszawy dotarł do dworca kolejowego w Ożarowie. Sytuacja 2. Dywizji Piechoty Legionów stała się jednak bardzo ciężka, bowiem wszystkie polskie oddziały zostały uwikłane w walkę, a niemiecki opór wzrastał.

Nie mogąc się przebić do stolicy Armia „Łódź” rozpoczęła odwrót w kierunku Twierdzy Modlin. 2. Dywizja Piechoty Legionów wycofywała się pod silnym ogniem niemieckiej piechoty i artylerii ponosiła duże straty. Jednocześnie na polskie oddziały uderzyła niemiecka 4. Dywizji Pancerna. Ogółem w walkach pod Ołtarzewem 2. Dywizja Piechoty Legionów straciła ponad tysiąc żołnierzy, z których większość została pochowana na Cmentarzu Wojennym w Ołtarzewie. Reszta dywizji po wycofaniu do Modlina weszła w skład załogi twierdzy i obsadziła odcinek obrony „Zakroczym".

Opis wrześniowych walk ze strony Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej "73 pułk piechoty z Katowic". Zdjęcia Piotr Marciniak i SRH "73 pułk piechoty z Katowic".

Szczepionka Johnson&Jonshon w Polsce wcześniej niż zakładano

Wideo

Dodaj ogłoszenie