Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dostałam gospodarstwo od ojca, ale pracuję jednocześnie na etacie. Czy ARiMR wypłaci dopłaty bezpośrednie? Wyjaśniamy

Redakcja
Warunkiem przyznania płatności jest posiadanie deklarowanego do płatności gruntu na dzień 31 maja roku złożenia wniosku na podstawie tytułu prawnego. Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów może zostać spełniony poprzez wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna.
Warunkiem przyznania płatności jest posiadanie deklarowanego do płatności gruntu na dzień 31 maja roku złożenia wniosku na podstawie tytułu prawnego. Warunek posiadania prawa do użytkowania gruntów może zostać spełniony poprzez wszystkie dopuszczone prawem formy, jak np. tytuł własności czy umowa dzierżawy, w tym umowa ustna. unsplash.com/Ricardo Gomez Angel
Ojciec przepisał gospodarstwo na córkę. Popularna praktyka, gdy kolejne pokolenie przejmuje gospodarkę. Nowa właścicielka pracuje w gospodarstwie, ale nie stanowi to jej jedynego zajęcia. Jest zatrudniona na etacie i zastanawia się, czy spełnia kryteria i może dokupić ziemię lub wnioskować o dopłaty jak każdy inny rolnik. Zamierza rozwijać gospodarstwo. O wyjaśnienie tej kwestii poprosiliśmy Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Czy kobieta spełnia kryterium rolnika aktywnego zawodowo?

Spis treści

Pracuję na etacie i mam gospodarstwo rolne. Czy dostanę dopłaty?

Jedna z internautek zastanawia się, czy spełnia kryterium i jest rolnikiem, jak pozostali producenci rolni. Pisze tak:

„Jestem dzieckiem rolnika, nie skończyłam żadnej szkoły rolniczej (mam technika innej branży), ale mój ojciec przepisał na mnie gospodarstwo i teraz ja jestem właścicielem. Aktualnie pracuję na etacie, ale i w gospodarstwie jestem aktywna cały czas”, pisze internautka.

Pyta, czy będąc właścicielka gospodarstwa, jest rolniczką? Czy może działać jak każdy inny rolnik? Kolejna wątpliwość dotyczy ARiMR — czy pytająca może złożyć wniosek o dopłaty w kolejnym roku?

- Z przedstawionych informacji wynika, że będąca właścicielką gospodarstwa internautka może prowadzić działalność jak każdy rolnik. Brak kierunkowego wykształcenia i praca wykonywana także poza gospodarstwem nie stanowią przeszkody przy przyznaniu płatności bezpośrednich, jeśli przez ubiegającą się o to wsparcie zostaną spełnione standardowe warunki - odpowiada ARiMR.

Kryterium rolnika aktywnego zawodowo od 2023 roku

Agencja zwraca uwagę na ogólne zasady przyznawania płatności w 2023 roku. Aby uzyskać dopłaty bezpośrednie, trzeba być rolnikiem aktywnym zawodowo.

Płatności bezpośrednie są przyznawane rolnikowi aktywnemu zawodowo, jeżeli prowadzi działalność rolniczą, a łączna powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów będących w posiadaniu tego rolnika jest nie mniejsza niż 1 ha.

Jeżeli powyższy warunek nie może być spełniony, płatności bezpośrednie będą przyznawane, jeżeli:

  • rolnik spełnia warunki do przyznania płatności związanych z produkcją do zwierząt lub płatności dobrostanowej i złożył wniosek o ich przyznanie oraz
  • łączna kwota płatności bezpośrednich, jakie miałyby zostać przyznane w danym roku temu rolnikowi, przed zastosowaniem kar, w tym kar administracyjnych, wynosi co najmniej równowartość w złotych kwoty 200 euro.

Płatności bezpośrednie są przyznawane do powierzchni działki rolnej lub jednostki gruntu nierolniczego:

  • położonych na gruncie stanowiącym kwalifikujący się hektar;
  • powierzchni nie mniejszej niż 0,1 ha;
  • nie większej niż maksymalny obszar kwalifikujący się do płatności.

Hektar kwalifikujący się do interwencji w formie płatności bezpośrednich stanowią użytki rolne danego gospodarstwa, do których wnioskuje się o płatności bezpośrednie, które w trakcie roku kalendarzowego są wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej lub są w przeważającej mierze wykorzystywane do prowadzenia działalności rolniczej.

Jak już wspomnieliśmy, płatności są przyznawane wyłącznie rolnikom aktywnym zawodowo. Rolnik zostanie uznany za aktywnego zawodowo, jeżeli kwota otrzymanych płatności bezpośrednich za rok poprzedni nie przekracza 5 000 euro.

Płatności nie przyznaje się rolnikowi, który zarządza: portami lotniczymi, administruje wodociągami lub stałymi terenami sportowymi lub rekreacyjnymi lub świadczy usługi przewozu kolejowego lub usługi w zakresie obrotu nieruchomościami, z pewnymi wyjątkami.

Kolejną ważną wskazówką może być zapis, który mówi, że płatności przysługują faktycznemu użytkownikowi gruntów rolnych, który wykonuje wszelkie czynności niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania gospodarstwa.

ARiMR wymienia - mogą nimi być działania organizacyjne, kierownicze, jak i osobiste zaangażowanie w bezpośrednim wykonywaniu pracy fizycznej w gospodarstwie, np. w zakresie określenia doboru roślin, czynności agrotechnicznych oraz dokonania zbioru plonu. Do płatności nie jest uprawniony właściciel gruntu, który nie prowadzi na nim działalności rolniczej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Dostałam gospodarstwo od ojca, ale pracuję jednocześnie na etacie. Czy ARiMR wypłaci dopłaty bezpośrednie? Wyjaśniamy - Strefa Agro

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto