Długie kolejki po paszport. Tyle wniosków o wydanie paszportu nie wpływało od lat. 500+ jedzie na zagraniczne wakacje

Alicja Zboińska
Kolejki w miejscach, gdzie składa się wnioski ustawiają się od stycznia. W województwie łódzkim można to zrobić w czterech punktach: w Łodzi (przy ul. Piotrkowskiej 103), w Piotrkowie (przy ul. Sienkiewicza 16a), w Sieradzu (plac Wojewódzki 3) oraz w Skierniewicach (ul. Jagiellońska 29). Tylko w czerwcu w Piotrkowie złożono 2 tysiące wniosków.

- Ten rok jest rekordowy - mówi Violetta Kubiak-Gniewisz, kierownik Oddziału Paszportowego w Łodzi. - Tylko w pierwszym półroczu wpłynęło do nas nieco ponad 52 tysiące wniosków o wydanie paszportu, a w analogicznym okresie ubiegłego roku było ich niecałe 40 tysięcy. W całym ubiegłym roku przyjęliśmy dokładnie 56.321 wniosków o wydanie paszportu.

Największy ruch jest w oddziałach paszportowych jest od kwietnia, ale już od początku roku wpływa znacznie więcej wniosków niż rok temu. W styczniu tego roku mieszkańcy województwa łódzkiego złożyli 6,5 tys. takich wniosków, rok wcześniej niespełna 4,5 tys. W lutym różnica była jeszcze większa, w tym roku urzędnicy przyjęli ponad 7 tys. wniosków, dwanaście miesięcy wcześniej 4,5 tys. W marcu tego roku o paszport ubiegało się nieco ponad 8 tysięcy mieszkańców regionu, przed rokiem ok. 6,9 tys.

Kwiecień nie zmienił trendu. W tym roku wnioski złożyło 9,5 tysiąca mieszkańców, rok wcześniej 6.775. W maju było to odpowiednio 9.956 i 8.584 wnioski, zaś w czerwcu 10.704 oraz 8,2 tys. dokumentów.

Olbrzymie kolejki zmusiły urzędników do wydłużenia godzin pracy oraz zwiększenia obsady.

- Od czerwca do końca sierpnia w Łodzi pracujemy niemalże na dwie zmiany, a oddział od poniedziałku do piątku jest czynny w godz. 8 - 18.45 - mówi Violetta Kubiak-Gniewisz. - Zatrudniliśmy też cztery osoby na pół etatu, które przychodzą do pracy na godz. 15. W sumie do wszystkich czynności związanych z zadaniami paszportowymi wyznaczonych jest na stałe 40 osób i na wakacje cztery dodatkowe.

Urzędnicy przypominają, że nie zajmują się tylko przyjmowaniem wniosków, ale muszą je sprawdzić pod względem formalnym, przesłać do Warszawy, a następnie sprawdzić gotowe paszporty. Teoretycznie dokument powinniśmy odebrać w ciągu 28 dni od złożenia wniosku, ale często - mimo tłoku - paszporty są do odbioru wcześniej, po 2-3 tygodniach.

Z obserwacji urzędników z Łodzi wynika, że dużo wniosków składają osoby, które posiadają Kartę Dużej Rodziny.

- Te osoby otrzymują też świadczenie 500+ i zapewne część tych pieniędzy przeznaczą na zagraniczne wyjazdy - mówi Violetta Kubiak-Giewisz. - Przed rokiem odpoczywali and Bałtykiem czy w polskich górach, teraz pozwalają sobie na wyjazd zagraniczny i wybierają się np. do Turcji czy do Egiptu.

Obserwacje kierownik Oddziału Paszportowego w Łodzi potwierdza dr Krzysztof Łopaciński, sekretarz Stowarzyszenia Ekspertów Turystyki.

- Dzięki 500+ oraz polepszeniu sytuacji wielodzietnych rodzin wzrosła liczba osób, które wyjeżdżają z biurami podróży, a także tych, które wyjeżdżają po raz pierwszy - mówi dr Łopaciński. - Wyjazdy do Turcji czy Egiptu, które wymagają posiadania paszportu, są tańsze niż przed rokiem. Ma to związek z tym, że duża grupa Polaków wybrała wyjazdy do Grecji i Chorwacji.

Dr Łopaciński zaznacza, że biura musiały obniżyć ceny wycieczek Do Turcji czy Egiptu, a ich standard jest dobry. Popularność zyskują także byłe republiki radzieckie, np. Gruzja czy Armenia, żeby tam wyjechać także potrzebny jest paszport.

Podobna sytuacja jest w całym kraju. Jak podała Rzeczpospolita, powołując się na dane z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, tylko w pierwszym półroczu tego roku wydano 977 tys. paszportów, czyli o jedną piątą więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Wróć na lowicz.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie