Członkowie 10 PP z Łowicza w Opolu oddali hołd inicjatorowi powstania listopadowego [ZDJĘCIA]

Rafał Klepczarek
W związku ze zbliżającą się 188. rocznicą powstania listopadowego wizytę w 10. Brygadzie Logistycznej w Opolu złożyli przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego im. 10 Pułku Piechoty z Łowicza.

Delegacja dziesiątaków z prezesem Piotrem Marciniakiem na czele do Opola pojechała za sprawą za sprawą inicjatora powstańczego zrywu sprzed prawie dwóch wieków - pułkownika Piotra Wysockiego Jest on patronem 10. Batalionu Logistycznego w Opolu.

W 1830 roku Piotr Wysocki dowodził 10. Pułkiem Piechoty Liniowej, czyli formacji do której nawiązywał tradycjami łowicki 10 PP w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej.

Co ciekawe, do 1999 roku istniała 10. Opolska Brygada Zmechanizowana, która swymi tradycjami nawiązywała do wszystkich polskich pułkowych dziesiątek. Na sztandarze 10 OBZ widniał m. in. herb Łowicza. Po rozformowaniu jednostki sztandar trafił do Muzeum Wojska Polskiego.

Gości z łowickiej grupy rekonstrukcyjnej przyjął dowódca opolskiej brygady pułkownik Szymon Lepiarz. Podczas krótkiego spotkania omówiono wspólne plany na najbliższą przyszłość. Przede wszystkim ustalono szczegóły związane z przyjęciem przez 1 batalion logistyczny 10 BLog tradycji 10 Pułku Piechoty.

Następnie goście złożyli kwiaty pod pomnikiem pułkownika Piotra Wysockiego. Po wizycie w garnizonie dziesiątacy udali się na strzelnicę, aby doskonalić swoje umiejętności strzeleckie.

Powstanie listopadowe przeciwko carskiej Rosji wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku. Upadło rok później. Przyczyną klęski była nie tylko nieudolność dowódców wojskowych, ale także brak wiary w jego powodzenie w gronie sterującej zrywem narodowym arystokracji.

Dobroczynne działanie rzepy. Znasz je?

Wideo

Dodaj ogłoszenie